Doğru Saç Fırçası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Doğru Saç Fırçası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yazar: Ebru Saç Bakımı

Hepimizin en çok yaptığı şeylerden biri gün içinde saçlarımızı taramaktır. Sadece gün içinde değil, duştan sonra, fön sırasında, yatmadan önce ya da özel bir davet için saçlarımızı yaparken taraklarımızı kullanırız. Peki saçlarınız için doğru fırçayı mı kullanıyorsunuz? Doğru saç fırçası seçimi ile saçlarınızı fırçalarken saçlarınıza zarar vermezsiniz. Aynı zamanda saç diplerinizi uyararak saçlarınızın uzamasını sağlar. Bu nedenle doğru saç fırçası seçimi oldukça önemlidir. Peki doğru saç fırçası seçimi nasıl yapılmalıdır?

 

1-    Teezer Fırçalar

Teezer fırçalar daha çok ince telli ve güçsüz saçların kullanımı için uygundur. Teezer saç fırçaları ile ince saçlarınıza dolgunluk verebilirsiniz. Üstelik plastik telleri ile teezer tarzı saç fırçaları saça hacim kazandırırken saçları kırmaz.

 

2-    Metal ve Yuvarlak Fırçalar

Metal ve yuvarlak fırçalar tüm saç tipleri için uygundur. Genelde fön sırasında kullanılan bu fırçalar günlük olarak kullanıma da uygundur. Saçlara dolgunluk ve şekil vermek için gönül rahatlığıyla metal yuvarlak fırçaları tercih edebilirsiniz.

 

3-    Geniş yüzeyli fırçalar

doğru saç fırçası seçimi

Geniş yüzeyli fırçalar kıvırcık ve dalgalı saçların kullanımına uygundur. Geniş yüzeyi ve aralıklı kıllarıyla bu fırçalar saçların kıvırcıklığına bir zarar vermez. Saçları kırmaz ve gözle görülür bir dolgunluk kazandırır. Ancak saçlara dolgunluk kazandırırken saçlarınızın kabarmasını da önler.

 

4-    Yuvarlak kıl fırçalar

doğru saç fırçası seçimi

Yuvarlak kıl fırçalar da bütün saç tipleri için uygundur. Genellikle fön sırasında kullanılan bu fırçalar günlük olarak da kullanılabilir. Eğer dilerseniz bu fırçaları saçlarınıza ıslak ve nemliyken kullanıp istediğiniz şekli verebilirsiniz. Kıl telleri sayesinde saçları kırmaz ve kabartmaz.

 

5-    Klasik Tarak

doğru saç fırçası seçimi

Klasik taraklar en çok tercih edilen taraklardandır. Ancak bu klasik taraklar yalnızca ince telli ve gür saçların kullanımına uygundur. Eğer saçlarınız düğüm olmuşsave ne yaparsanız yapın açamadıysanız, bir saç yumuşatıcı sprey ve klasiktarak ile saçlarınızı dipten uca tarayarak açabilirsiniz. Klasik taraklar ince telli ve gür saçların saç diplerini uyararak daha sağlıklı uzamasını sağlar. Ayrıca saçlara dolgunluk verir ve aşırı kabarıp elektriklenmesini önler.

 

6-    Bonus: Makyaj fırçası

doğru saç fırçası seçimi

Makyaj fırçaları da saçta kullanılabilir. Saç spreyi kullandığınızda saçta oluşan yapay ve parlak görüntüyü yok etmek için makyaj fırçası yardımıyla saç spreyini dağıtabilirsiniz. Bu sayede pürüzsüz ve doğal bir görünüm elde edersiniz.

Etiketler: doğru saç fırçası seçimi tarak seçimi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL