Doğal Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Ebru El ve Ayak Bakımı

Doğal tırnak bakımı, kuaförlerde yapılan pedikürlere vakit veya para ayıramıyorsanız evde başvurabileceğiniz basit bir yöntemdir. Malum bu çağda her şey pahalı, kuaförler de aldığımız hizmetler de buna dahil. Hem bu tür yerlerde tırnak bakımı yapılırken kullanılan kimyasallar cilde oldukça zararlı olabilmektedir. Özellikle de hassas tırnaklara ve hassas tırnak derisine sahipseniz.

Doğal tırnak bakımı, çeşitli değerli yağlar, bitkiler ve evinizde bulabileceğiniz malzemeler ile yapabileceğiniz bir bakım türüdür. Siz de bunu uygulayarak daha sağlam, güçlü ve güzel tırnaklara sahip olabilirsiniz. Peki doğal tırnak bakımı kürleri nelerdir?

Limon ve Zeytinyağı Kürü

Limon ve zeytinyağı kürü, adından da anlaşılacağı üzere sadece iki malzeme ile yapılan ve tırnaklar için oldukça faydalı olan bir kürdür. Karışımın içinde ki limon tırnak üzerinde ki sararmaları giderir, tırnak etlerini besler ve güzel bir görünüm kazandırır. Zeytinyağı ise sadece tırnaklara değil tüm cilde faydalıdır. Zeytinyağı tırnakları güçlendirir ve kolay kırılmaları, soyulmaları engeller. Kürü hazırlamak için 2 yemek kaşığı zeytinyağını ve 2 yemek kaşığı limon suyunu bir kap içinde karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışımın içerisine batırarak 15 dakika kadar bekletin. Ardından ellerinizi bir sabun yardımıyla yıkayın ve bir tırnak bakım kremi uygulayın. Bu karışımın düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Haftada 3 kere bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Karbonat Kürü

Bu kür de yalnızca 2 malzemeyle yapılan ve tırnaklar için oldukça faydalı bir kürdür. Karbonat tırnak üzerinde ki sararmaları giderir, tırnak etlerini ve tırnakları güçlendirir, tırnakların kolay kırılmasını engeller, kalınlaştırır ve tırnak soyulmalarını engeller. Kürü hazırlamak için 1 yemek kaşığı karbonatı 1 su bardağı suyun içinde iyice eritmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu karışımın içerisinde tırnaklarınızı 10 dakika kadar bekletin. Ardından tırnaklarınızı ılık su ile durulayın. Karbonatın çok fazla kullanılması yarardan ziyade zarar sağlayabilir. Bu karışımı haftada 2 gün uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Kürü

Elma sirkesi kürü, cilt üzerinde keratin içeren tüm bölgelere olan faydasıyla bilinmektedir. Bu bölgeler saç ve tırnaklardır. Elma sirkesi tırnakların güçlenmesini ve kolay kırılmamasını sağlar. Bir su bardağı suya 2 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin. Ardından bu karışımın içinde tırnaklarınızı 5 dakika kadar bekletin. Kürde kullanılacak suyun ılık olması ekstra fayda sağlayacaktır. Karışımın sıklıkla uygulanmasında bir zarar yoktur. Haftada 4 kez uygulanması tavsiye edilir.

 

Etiketler: doğal tırnak bakımı evde manikür nasıl yapılır tırnak bakımı nasıl yapılır


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL