Doğal Saç Boyası Tarifleri – Evde Yapabileceğiniz Doğal Saç Boyası Tarifleri

Doğal Saç Boyası Tarifleri – Evde Yapabileceğiniz Doğal Saç Boyası Tarifleri

Yazar: Ebru Saç Bakımı

Saç rengini değiştirmek her kadın için oldukça zevklidir ve aç renginde değişiklikler haliyle mutlu eder. Ancak saç boyama işleminin kötü bir yanı vardır. Saç boyaları saça ne yazık ki derin zararlar verebilmektedir. Saç boyaları saçları kurutur, kırar ve uzun vadede saçlarınızın dökülmesine neden olur. Bu da aşırı yıpranmış, şekil almayan ve kırık saçlar demektir. Aşırı işlem görmüş saçlar ne yazık ki kötü görüntü yaratabilir. Peki evde doğal saç boyası tarifleri bulunduğunu biliyor muydunuz? Sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde ele aldık. İşte evde doğal saç boyası tarifleri:

Kahverengi Saçlar İçin Doğal Saç Boyası Tarifi

Bu tarif kahverengi tonlarında ve daha koyu saç tonlarına sahip olan kişilerin kullanacağı tariftir. Eğer sarı ya da kızıl gibi tonlara sahipseniz bu boyayı kullanmanız önerilmez. Bu boya için sadece 3 malzeme gereklidir. Ceviz yaprakları, yeşil ceviz kabukları ve yarım litre kadar su. Bütün malzemeleri bir tencere içerisinde karıştırmalı ve bu karışımı yaklaşık 10 dakika kadar kaynatmanız gerekmektedir. Koyu renkli bir su elde edeceksiniz. Bu karışımı spreyli bir şişeye doldurun. Bu spreyi saçlarınıza dipten uca kadar uygulayın. Ancak bu işlemi yaparken alnınız, boynunuz ve kulaklarınız gibi açıkta kalan yerlere yağlı bir krem sürmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu karışım oldukça boyayıcıdır. Ayrıca ellerinize de eldiven takmalısınız. Karışım saçınızda kuruduktan sonra saçlarınızı ılık su yardımıyla durulayın. Rengi koyultmanız için tekrar kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kızıl Saçlar İçin Doğal Saç Boyası Tarifi

Kızıl saçlar rengini koruması zor saç renklerinden biridir ve boyanın belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Doğal kızıl saç boyası için ihtiyacınız olan malzemeler kına, taze safran, serdeçal ve zeytinyağıdır. Aynı oranda ki malzemeleri bir kapta karıştırınca ortaya macun kıvamında bir karışım çıkacaktır. Bu karışımı saçlarınıza dipten uca eşit oranda yedirin ve yaklaşık 3 saat kadar saçınızda bekletin. Ardından saçlarınızı ılık su yardımıyla iyice durulayın. Bu karışım haftada 1 uygulanabilir.

Sarı Saçlar İçin Doğal Saç Boyası Tarifi

Bu tarif Suna Dumankaya’nın tarifidir ve kullananlar açısından oldukça iyi geri dönüşler almıştır. Bu tarif için ihtiyacınız olan malzemeler sarı kantaron, papatya, limon kabuğu ve Ayçiçek yağıdır. Bu malzemelerin tümü kısık ateşte yarım saat boyunca suyla kaynatılmalıdır. Ardından karışım süzülmeli ve bir kap içerisinde 1 gece boyunca bekletilmelidir. Ardından karışım saçlara dipten uca olacak şekilde sürülmeli. Saçlar da streç film ile sarılmalıdır. Yaklaşık 2 saat boyunca saçlarınızı bu şekilde bekletebilirsiniz. Ardından ılık su yardımıyla karışım saçtan durulanmalıdır. Bu karışımın her gün uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL