Cinsellik Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Cinsellik Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Yazar: Ebru Genel

Hayatta hemen her şey hakkında doğru sanılan yanlışlar vardır. İlginç ancak muhtemelen en çok yanlış cinsellik hakkında. Muhtemelen bunun en büyük sebebi, bu konunun bir tabu olması. Yani eğitime kapalı olmamız. Birçok insan bu konuda iyi olduğunu düşünerek kendini eğime kapatır. Cinsellik hakkında doğru bilinen 10 yanlış ile sadece birkaç konu hakkında bile ne kadar yanlış fikre sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Belki de çoğu konuşmanın bir şekilde cinselliğe gitmesinin sebebi, bu konudaki bilmediklerimizi öğrenmeye olan açlığımız. İşte insanların cinsellik hakkında doğru bilinen 10 yanlış:

 

1-Efsane: Daha büyük bir penis daha iyidir

Cinsellik hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Gerçek: Elbette işin aslının bununla hiçbir alakası yoktur. Erkeklerin cinsel organları farklı boyutlarda olabilir. Daha büyük bir organa sahip olmanın cinsellikle hiçbir alakası bulunmaz. Yani en basit yoldan bunun yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Cinsellik hakkında doğru bilinen 10 yanlış sıralamasında bu listenin en başında alıyor. Cinsel ilişkiyi gerçek manada daha iyi yapan şey, partnerlerin birbiri olan uyumu ve duyguları ne kadar fazla hissettiğidir.

 

2-Efsane: Vajinalar, kadının girdiği ilişki sayısına oranla sıkı veya gevşek olur

Cinsellik hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Gerçek: Bu cinsellik hakkında doğru sanılan en büyük yanlışlardan biridir. Bu fikir oldukça yaygındır ancak gerçekle hiçbir alakası bulunmuyor. Vajina en kısa tabirle bir kastır ve kaslar genişleyerek kasılabilir. Kadınlar uyarıldığında bu kaslar sıkılaşır veya yumuşar.

3-Efsane: Cinsel İlişki Acı Vericidir

Cinsellik hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Gerçek: Hayatınızda ilk kez seks yapıyor olsanız ve daha önce hiç yapmamış olsanız bile acı hissetme ihtimaliniz düşüktür. Önemli olan rahat hissetmektir. Eğer partnerlerden biri gergin veya çekimserse, kasları daha fazla kasılır ve bu da rahatsızlık yaratabilir. Eğer mutlu olmadığınız bir durum varsa, önce bunu ortadan kaldırmanız gerekir. Kendinizi hazır ve rahat hissetmiyorsanız acı çekebilirsiniz.

 

4-Efsane: Herkes seks yapıyor

Cinsellik hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Gerçek: Gerçek şu ki, herkesin farklı cinsel dürtüleri olabilir. Bazı insanlar çok fazla seks yapmak isterken, bazıları bu fikre sıcak bakmaz. Önemli olan insanların kendine karşı dürüst olması ve diğer insanların ne yaptığı hakkında düşünmemeleri.

 

5-Efsane: Hamile kalamazsınız…

Adet görüyorsanız, ilk kez yapıyorsanız, belirli pozisyonları tercih ediyorsanız, cinsel ilişkiden sonra

Gerçek: Hamilelik, spermin yumurtaya temas edip döllemesi ile ortaya çıkabilir. Her ay sadece bir yumurta salınırken, ejakülat öncesi yaklaşık 200 milyon sperm taşır. Ancak bir yumurtayı döllemek için sadece bir sperm yeterlidir. Hamileliği önlemenin en iyi yolu bir kondom veya doğum kontrolü kullanmaktır.

 

6-Efsane: Bekaret yalnızca vajinal birliktelik için geçerlidir. Diğer cinsel birliktelikler sayılmaz

Gerçek: Yüzyıllardır “bekaret” kelimesi vajinal seks yapmamış heteroseksüel bir kadını tanımlamak için kullanılmıştır. Açıkçası bu, bekaretin farklı bir anlamı olan her cinsiyetten ve cinsel yönelimden insanları temsil etmiyor. Herkes için ‘ilk sefer’ öznel ve kişiseldir.

Bekaret her kişi için farklı bir anlam ifade eder. Herkes bekaretinin ne kadar önemli olduğuna ve onun için ne anlama geldiğine karar verebilmelidir.

7-Efsane: Mastürbasyon zararlıdır

Gerçek: Mastürbasyon, yapan kişi kendini iyi hissettiği sürece sağlıklı ve güvenlidir. Mastürbasyon çok yaygın ve normaldir. Birçok insan mastürbasyon yapar, ancak bazıları yapmaz. Herkesin mastürbasyona farklı bir ilgisi vardır.

8-Efsane: Prezervatifler seks hissini ve zevkini ortadan kaldırır

Gerçek: Prezervatiflerin farklı renkleri, şekilleri ve boyutları vardır. Rahatlık ve uyum önemlidir. Sizin için en iyisini bulabilmek için birkaç farklı marka modeli denemeniz gerekebilir. Prezervatifler, hamilelikten ziyade cinsel yolla bulaşan hastalıkların da bulaşmasını engeller. Dolayısıyla cinsellik hakkında doğru bilinen 10 yanlış arasında bu durum, sağlığınızı da tehlikeye atar.

 

9-Efsane: Seks, ancak orgazm yaşarsanız iyidir

Gerçek: Seks, orgazm olsa da olmasa da zevkli olmalıdır. Gerçek şu ki, bazı insanlar asla orgazma ulaşmazken, diğerleri birden fazla orgazma sahip olabilir. Heyecan verici bir bitişe sahip olma ve tüm deneyimin tadını çıkarma baskısını unutmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

 

10-Efsane: Yaşlı yetişkinler seks yapmaz

Gerçek: Seks hayatın her aşamasında farklı görünebilir ve farklı hissedebilir. Birisi daha yaşlı olsa bile, cinsel dürtülere sahip olabilir.

 

 

Etiketler: cinsellik cinsellik hakkında doğru bilinen yanlışlar


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL