Cilt Rutininize Eklemeniz Gereken 6 Mucizevi Yağ

Cilt Rutininize Eklemeniz Gereken 6 Mucizevi Yağ

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Eğer siz de doğaya ve doğanın vücudumuza sağladığı eşsiz faydalara inanıyorsanız, cilt rutininize eklemeniz gereken 6 mucizevi yağ önerine kulak vermelisiniz. Güzellik ve cilt bakımı için rutininize uçucu yağlar dahil etmek zahmetli olabilir. Ancak bu yağların etkilerini gözle görülür şekilde görebileceğinize emin olabilirsiniz. Bir zamanlar bu bakım ürünlerini sadece taşralılar yapardı ancak zamanla klinik etkileri kanıtlandıkça, büyük markalar da bu alana yönelmiş durumda. Şu an dünya genelinde bu uçucu yağların ticarini yapan birçok şirket bulunmakta.

Eğer sorunlu bir cilt yapınız varsa, cildinizi korumanın doğal yolları ile, her tip cilde uygun bakım sağlayabilmeniz mümkün. Sizin için cilt bakımı rutininize eklemeniz gereken 6 mucizevi yağ sıralaması yaptık:

 

1. LİMON OTU ESANSİYEL YAĞI

Limon otu yağlarının birçok farklı kullanım alanı vardır. Limon otu yağının cilt sorunlarını tedavi edebilme özelliği vardır. Antibakteriyel özelliklerinden ötürü, cildin yağ üretimini kurutmadan kontrol edebilmeyi sağlar. Bu, yağ oluşumundan ötürü meydana gelen sivilce ve akne gibi sorunlarının meydana gelmesini de engeller. Eğer akneye eğilimli bir cildiniz varsa, limon otu yağı, cilt bakımı rutininize eklemeniz gereken 6 mucizevi yağ çeşidinden biridir.

İlginç bir şekilde, limon otu ayrıca antifungal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, atlet ayağı ve diğer benzer cilt rahatsızlıkları gibi mantar cilt enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Limon otunun önemli bir bileşeni olan çeşitli masaj yağları, balsamlar, sabunlar, kremler ve diğer cilt bakım ürünlerini yapabilirsiniz.

 

2. ÇAY AĞACI ESANSİYEL YAĞI

Çay ağacı yağı, en güçlü esansiyel yağlardan biridir. Güzellik ve sağlık için kullanılır. Cilt üzerine meydana gelebilecek rahatsızlıkları önlemesinin yanında, yara izi gibi izlerin onarılmasına da yardımcı olur. Sadece cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kafa derinizi enfeksiyonlardan ve tahrişlerden uzak tutmaya da yardımcı olabilir.

Çay ağacının güçlü antifungal ve antibakteriyel özellikleri vardır, bu yüzden cilt bakımı için oldukça etkilidir. Ayrıca yaşlılık lekelerinin ve güzellik izlerinin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olabilir. Yaşlılığın etkilerini ortadan kaldırmak için cilt bakımınıza eklemeniz sizin için faydalı olacaktır.

 

3. FESLEĞEN ESANSİYEL YAĞI

Fesleğen yağı, hemen her cilt hastalığını tedavi etmek için kullanılabilir. Akne tedavilerine alternatif olabildiği gibi, derideki çatlakları, bakterileri ve enfeksiyonları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Cilt sorunlarına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilen tehlikeli Staphylococcus aureus bakterileriyle savaşabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bu uçucu yağ aynı zamanda hassas ciltler için idealdir ve böcek ısırıklarını yatıştırmaya yardımcı olur. Tahriş veya kaşıntı olduğunda cilt için serinletici bir ajan görevi görür.

 

 4. CEDARWOOD ESANSİYEL YAĞI

mucizevi yağ

Bir diğer adıyla sedir ağacı yağı. Ülkemizde çok sık rastlanan sedir ağacının enteresan özellikleri bulunur. Sedir ağacı yağının cildinizin kalitesini arttırabilme özelliği olduğundan, cilt bakımı runinize eklemeniz gereken 6 mucizevi yağ tavsiyemize aldık. Antioksidan özelliği olan bileşenlere sahip yağ, birçok farklı şekilde kullanılabilir.

Sedir ağacı esansiyel yağı ayrıca antiseptik, antifungal, antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinden ötürü aynı zamanda seboreik egzama ve akne tedavileri için de kullanılır.

 

5. GREYFURT ESANSİYEL YAĞI

mucizevi yağ

En meşhur narenciye esansiyel yağlarından biri olarak bilinen Greyfurt yağı, tıpkı kendisi gibi çok faydalı bir bileşendir. Cilt için en önemli vitamin çeşidi olan C vitamini yönünden zengin ve eşsizdir. Güçlü ve tedavi edici özelliği vardır ve güzellik bakımı için kesinlikle mükemmel bir sonuç verir. Greyfurt yağı, sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı yağlı cilt tipleri için idealdir. Cildi sıkılaştırmaya yardımcı olarak aşırı yağ üretimini azaltır.

 

6. BERGAMOT ESANSİYEL YAĞI

mucizevi yağ

Bergamot yağının ciltteki kir ve diğer zararlı maddeleri temizlemenize yardımcı olan doğal bir temizleyicidir. Ancak fototoksik özelliğinden ötürü dikkatli kullanılması tavsiye edilir. Cilt gözeneklerinizin altında bulunan sebum üretimini sınırlamanıza yardımcı olur.  Aşırı yağ üretimi, tıkalı gözenekler ve akne gibi başa çıkması zor olabilecek farklı cilt sorunlarına yol açabilir.

Bu özellikler, bergamot yağının belirli mevsimlerde kuru veya yağlı olabilen karma tip cilde sahip kişiler için faydalı olmasını sağlar. İçeriğinde bergamot bulunan cilt bakımı formülleri, hassas veya yağlı ciltler için de yardımcı olabilir. Ayrıca masaj terapileri ve banyolarda sakinlik ve rahatlama sağlamak için kullanılabilir.

Etiketler: cilt yağları en iyi yağlar kafada sivilce mucizevi yağ cilt mucizevi yağlar sivilce için yağ


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL