Cilt Parlatıcı Maske Tarifleri – Cildinizi Bu Maskelerle Parlatın

Cilt Parlatıcı Maske Tarifleri – Cildinizi Bu Maskelerle Parlatın

Yazar: Ebru Maskeler

Cilt maskeleri kadınından tutun erkeğine kadar herkesin sıklıkla kullandığı bakım ürünlerinden biridir. Her cilt maskesi farklı bir amaca hizmet eder. Bazıları cildi sıkılaştırır, bazıları yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır, bazıları ise cildi nemlendirir. Peki evde kısa sürede hazırlayabileceğiniz cilt parlatıcı maske tarifleri olduğunu da biliyor musunuz? Evinizde bulacağınız doğal malzemelerle sizde cildinizi ışıl ışıl parlatacak maskeler hazırlayabilirsiniz. İşte ev yapımı cilt parlatıcı maske tarifleri:

 

1-    Yulaf ve Su maskesi

Yulaf içeriğinde bulundurduğu vitamin ve minerallerle cildi derinlemesine nemlendirirken ayrıca cildinize parlaklık sağlar. Yulaf maskesini hazırlarken öncelikle 1 avuç yulaf yarım bardak suya atılmalıdır. Bu şekilde yaklaşık 3 saat kadar bekletilmelidir. Yulaflar şiştikten sonra bu karışım genişçe bir kaba alınır ve çatal yardımıyla püre haline getirilir. Dilerseniz rondo veya blender yardımıyla da çekebilirsiniz. Mama kıvamına getirdiğiniz karışımı yüzünüze ve boynunuza orta kalın bir tabaka halinde yayın. Karışım yüzünüzde kuruduktan sonra (yaklaşık 30 dakika) karışımı yüzünüzde ılık su yardımıyla durulayın. Ardından yüzünüze yağsız bir nemlendirici sürün.

 

2-    Muz ve Bal Maskesi

cilt parlatıcı maske tarifleri

Muz cilt için doğal bir nemlendiricidir. Bal ise içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar ile cilde parlaklık verir ve cilt üzerinde serbest olarak gezinen zararlı bakterileri öldürür. Bu maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler yarım muz ve 1 yemek kaşığı baldır. Bir kâsede yarım muz çatal ile ezilerek iyice püre kıvamına getirilmelidir. Ardından ezdiğiniz yarım muzun içerisine 1 yemek kaşığı bal ilave edilip iyice karıştırılmalıdır. Karışımın sulanmasına izin verilmeden karışım yüze ve boyun kısmına kalın bir tabaka halinde yayılmalıdır. 15 dakika sonra karışım yüzden ılık su yardımıyla temizlenmelidir.

 

3-    Süt ve Pirinç Unu Maskesi

cilt parlatıcı maske tarifleri

Süt ve pirinç unu maskesi hem cildi beyazlatır hem de cilde sağlıklı bir parlaklık verir. Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler yarım su bardağı süt ve 1 dolu yemek kaşığı pirinç unudur. Yarım su bardağı süt öncelikle ocakta ılıyana dek ısıtılmalıdır. Sütün içine parmağınızı sokunca parmağınız yanmamalıdır. Ardından ocaktan aldığınız sıcak sütün içerisine 1 dolu yemek kaşığı pirinç ununu ekleyin ve karışım macun kıvamına gelene kadar bir çırpıcı veya kaşık yardımıyla karıştırın. Karışımın topaklanmamasına dikkat edin. Ardından bu karışımı yüz ve boyun kısmına ince bir tabaka halinde sürün. Karışım cildinizde kuruyunca (yaklaşık 30 dakika) ılık su yardımıyla maskeyi cildinizden durulayın.

Etiketler: cilt maskesi cilt parlatan maske cilt parlatıcı maske doğal yüz maskesi ev yapımı yüz maskesi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL