Cilt Neden Yağlanır?

Cilt Neden Yağlanır?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Cilt Neden Yağlanır?

Cildinizin diğer insanlara göre daha parlak ve kaygan olduğunun bilincinde misiniz? Bu, daha çok yağlı cilde sahip insanların başına gelen bir durumdur. Yağlı cilde sahip olan kişilerin merak ettiği sorulardan birisi, cilt neden yağlanır? Aslına bakarsanız, insanların tümü yağlı bir cilde sahiptir. Cildimizin nefes almasını sağlayan gözenekler, aynı zamanda sebum adı verilen ve cildimizin doğal bir yağ üretmesini sağlayan bir nevi bir beze sahiptir. Bu yağlar cildinizin doğal bir şekilde nemli ve dolayısıyla beslenerek sağlı kalabilmesini sağlamaktadır.

Ancak bazı insanların ciltlerinde bulunan bu sebumlar, daha fazla yağ üretilmesine bu da yağlı bir cilde sahip olmanıza sebep olur. Bu tip cilde sahip birisi, cildini yağlardan arındıktan birkaç saat sonra bile tekrar yağlandığını fark edebilir. Cilt neden yağlanır sorusuna verilebilecek başlıca cevaplar şunlar olabilir:

  • Genetik faktörler
  • Çevresel ve yaşamsal faktörler
  • Genişlemiş gözenekler
  • Yanlış cilt bakımı yapmak
  • Nemlendirmemek
  • Cilt bakımını aşırı yapmak
  • Kötü beslenme

Her ne sebepten olursa oldun cilt yağlanmasına engel olmak için neler yapılır sizlere birkaç tavsiyemiz var.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Yağlı cilt bakımı nasıl olur? Bunun için dışarıdaki güzellik merkezine çok fazla para ödemenize gerek yok. Evde yapabileceğiniz doğal maskeler ve birkaç rutin yöntem ile yağlı cildinizden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler sırasıyla şu şekilde:

Yüzünüzü sık sık yıkayın: Gün içerisinde yüzünüzü bol su ile yıkayın. Cildi tahriş edip kurutarak daha fazla sebum oluşturarak tepki vermesini sağlayan kokulu sabunlar, eklenmiş nemlendiriciler veya sert kimyasallardan kaçının. Mümkünse gliserinli yumuşak sabunları tercih etmelisiniz.

Cildinizi peçeteyle kurulayın: Gün içerisinde cildinizde meydana gelen yağları ince kağıt mendillerle kibarca silerek kurulayın. Cildinize baskı veya sürtünme oluşursa sebum oluşumunu tetikleyebilirsiniz. Bu yüzden bu işlemi nazikçe yapmalısınız.

Doğal yüz maskeleri: Yağlı cilt oluşumu engelleyen şeylerden birisi de bal maskesidir. Doğal yüz maskeleri denince akla ilk gelen şey, baldır. Doğanın mucizelerinden olan bal cilt için harika bir bakım ürünüdür. Aynı zamanda antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden ötürü cildinizde meydana gelebilecek olası akne ve sivilce gibi istenmeyen etkenlere karşı güçlü bir koruma duvarı görevi görür.

Diğer doğal maske türlerinden diğerleri olan avokado maskesi, jojoba yağı, aloe vera yağı, badem ve yulaf ezmesi etkili doğal bakım maskelerindendir.

Yüzünüzü gün içinde nemlendirin: Nemlendiriciler, yağlı cilt bakımı için tavsiye edilen engelleyici bir faktördür. Kalitesinden emin olduğunuz nemlendirici ürünlerini, sabah ve akşam olmak üzere kullanarak cildin ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamasını sağladığınız gibi, yağlanmasına da engel olursunuz.

Yağlı Cildi Engellemek

Yağlı cildi engellemek için ilk olarak yukarıda bahsettiğimiz faktörleri ortadan kaldırmayı denemelisiniz. Eğer bu sebepler genetik veya hormonel sebeplerden ötürü meydana geliyorsa engellenmesi daha zor olabilir. Ancak cildinize yaptığınız bakımı istikrarlı olarak sürdürmek, kızartma, şeker oranı yüksek ve işlenmiş yiyecekler gibi sağlığınızı doğrudan etkilemesi muhtemelen yiyeceklerden kaçınmak, yağlı cilt oluşumunu engelleyici faktörlerdendir.

Pahalı ve ağır kozmetik kullanmak yağlı cildi engellemek için cazip görünse de bu durumunuzu daha da kötü bir hale getirebilir. Cildinizin yağlandığını fark ettiğinizde, başta fondöten olmak üzere makyaj malzemeleri kullanımına ara vermeniz gerekebilir. Makyaj malzemelerinizde yağ bazlı ürünler yerine su bazlı ürünleri tercih etmelisiniz. Bu tip ürünler cilt gözeneklerini yağlı ürünlere göre daha az tıkayacağından yağ oluşumuna nispeten daha az izin verir. Evde yaptığınız doğal bakım ürünlerinin başarısı, özel durumunuz ve bu ürünlerin içinde kullandığınız malzemelerin kalitesine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yağlı ciltlere sahip olan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir durum da yağ bezesidir. “Yağ bezesi nedir? Nasıl tedavi ettirilir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Etiketler: cilt neden yağlanır cilt yağlanması cilt yağlanması nasıl geçer yağlı cilt


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL