Cilt maskesi nasıl yapılır?

  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Cilt maskesi nasıl yapılır?
Cilt maskesi nasıl yapılır?

Cilt maskesi nasıl yapılır?

Stres, hava şartları ve bunun yanında bir çok neden, direkt olarak cildin etkilenmesine neden olmaktadır. Bunun için maske, peeling ve benzeri uygulamalar, hayati önem taşımaktadır. Sizlere bu yazımızda evde uygulayabileceğiniz pratik ve kolay yüz maskeleri hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Günlük hayatın yoğun temposundan ciltlerde nasiplerini almaktadır. Gün için yaşanan stres, sıkıntı ve yoğunluk cilde direkt olarak etki eder. Cildi temizlemek için sık bir şekilde maskelerin yapılması zorunluluğu vardır. Bu maskeler, cildin ferahlayarak daha dinamik bir görüntü kazanmasına yardımcı olur. Günümüzde ise cilt maskesi dediğimiz zaman akıllara ilk olarak güzellik merkezleri gelir. Ancak güzellik merkezleri maddi yönden bizleri etkilemektedir. Bu nedenle evde yaparak uygulayabileceğimiz bitkisel cilt maskelerini sizler için araştırdık.

Yüz bakımınız için her gece mutlaka en az 1 saat ayırmanız gerekiyor. Cildinizin de özene ihtiyacı vardır. Maske uygulaması öncesinde, yüzündeki tüm kiri temizlemeniz büyük önem taşıyor. Her seferinde, maskeyi buzdolabı içinde bekletebilirsiniz. Aynı zamanda cildinizi bir gün dinlendirmek oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

Zencefil, bal ve muz maskesi

Karma ve kuru ciltler için uygun olan bu maske, iki güzel besinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan etkili bir yöntemdir. Bal etkili yöntem sayesinde yüzünüze bakım yapabilirsiniz. Kozmetik mağazalarında satılan ürünler yerine, kendinizin evde hazırladığı cilt bakım maskelerinin daha etkili olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu etkili maske çeşitleri sayesinde, oldukça hoş bir görüntüye sahip olmanız mümkün olacaktır.

Zencefil, her derde deva olan etkili bir baharattır. Hem toz olarak hem de meyvesi olarak doğada bulunan zencefili Türkiye’de rahat bir şekilde bulmanız mümkündür. Yarım muz, 2 yemek kaşığı bak ve yarım yemek kaşığı zencefil ile hazırlanan bu maske için ilk olarak bu ürünleri karıştırarak püre haline getirmeniz gerekiyor. Sonrasında 30 dakika boyunca, yüzünüze ince bir tabaka şeklinde bırakabilirsiniz. Sonrasında ise soğuk su ile yıkamanız oldukça etkili sonuçların doğmasına yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi Maskesi

Eğer cildiniz yağlı ise, ciltteki tonlamayı sağlamak ve beslemek için elma sirkesi oldukça etkili olacaktır. Elma sirkesinin ölü hücreleri canlandırıcı etkiye sahip olduğu herkes tarafından biliniyor. Genç ve taze göstermeyi sağlayan güçlü bir özeliği olan elma sirkesi, akne ve sivilcelerin giderilmesinde de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yüzdeki yağlanmayı büyük ölçüde azaltır.

Elma sirkesinin bir çok derde deva olduğu bilinmektedir. Saç bakımı, yüz bakımı ve iç hastalıklar için çok sık bir şekilde önerilen elma sirkesi, maske yapımında da oldukça kullanışlı ve etkilidir. 1 kahve fincanı kadar elma sirkesi ve maden suyu karşımı ile bu maskeyi elde etmeniz mümkündür. Sabah ve akşam, günde 2 defa pamuk yardımı ile cildinize sürmeniz yeterli olacaktır. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Limon Maskesi

Limon maskesi, karma ve kuru bir cilde sahip iseniz, mutlaka denemeniz gereken yöntemler arasında yer alıyor. Bu maskeyi sadece yüz bölgesine değil, dirsek, diz gibi çabuk kuruyan diğer bölgelere de uygulayabilirsiniz. Bu şekilde yumuşaklık kazandırmanız mümkün olacaktır. Limon suyu bir diğer özelliği sayesinde kahverengi cilt lekelerini engeller.

Limon maskesi badem yağı ve limon karışımında oluşur. Bu karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra 10 dakika bekletip silmeniz gerekiyor. Yağlı ciltler için limon ve suyu karıştırarak aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Cilt maskesi nasıl yapılır sorusuna sizler için bu şekilde yanıt verebiliriz.


Yorum yaz