Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Doğal Yolları

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Doğal Yolları

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Cilt lekeleri, her yaşta ve bazı sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilen dermatolojik sorunlardan biridir. Hiperpigmentasyon olarak da adlandırılan cilt lekeleri hakkında genel kanı güneş ışığına maruz kalındığında ortaya çıktığı olsa da bu durumun kısmen doğru değildir. Cilt lekeleri, sadece güneş ışığında değil birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ergenlikte çıkan sivilceler, akneler ve hormonal bozukluklar da cilt lekelerine neden olabilir. Hal böyle olunca cilt lekelerine sahip olan kişiler sıklıkla cilt lekelerinden kurtulmanın doğal yolları nelerdir sorusunu sormaktadır. Sizler için merak edilen sorulardan biri olan bu konuyu detaylı bir şekilde ele aldık. Peki cilt lekelerinden kurtulmanın doğal yolları nelerdir?

Aloe Vera Maskesi

Bu maskeyi yapmak için ihtiyacınız olan yalnızca iki malzeme bulunmaktadır. Bu malzemelerden ilki aloe vera jel, ikincisi ise sudur. Bir kapta 1 yemek kaşığı aloe vera jelini ve bir yemek kaşığı içme suyunu bir kap içerisinde homojen bir kıvam alana dek karıştırın. Bu maskeyi cilt lekelerinin bulunduğu yerlere günde 2 kere olmak üzere uygulayın ve en az 30 dakika bekletin. Bekleme süresinden sonra ılık su ile maskeyi cildinizden durulayın. Ardından cildinizi yağsız bir nemlendirici ile nemlendirin. Düzenli kullanım şeklinde 2 hafta içerisinde maske etkisini göstermeye başlayacaktır.

Elma Sirkesi Maskesi

Elma sirkesi maskesini hazırlamak için 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı içme suyunu bir kap içerisinde homojen bir kıvam alana dek karıştırın. Ardından bir pamuk yardımıyla karışımı cilt lekeleri üzerine uygulayın. Karışım cildinizde kuruyana dek yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin. Ardından cildinizi ılık su ile durulayın ve yağsız bir nemlendirici ile nemlendirin. Bu karışım 1 ay boyunca günde 1 kez uygulanmalıdır.

Yoğurt Maskesi

1 yemek kaşığı yoğurt ve 2 yemek kaşığı su, bir kap içerisinde macun kıvamına gelene dek karıştırılmalıdır. Ardından karışım, bir fırça yardımıyla cilt lekeleri bulunan yerlere orta kalınlıkta bir tabaka hainde sürülmelidir. 15 ila 20 dakika arasında cilt üzerinde bekletilen karışım, kurumaya başladıktan sonra ılık su yardımıyla ciltten temizlenmelidir. Ardından cilt, yağsız bir nemlendirici ile cilt üzerinden temizlenmelidir. Karışım, haftada 4 defa olmak üzere yaklaşık 2 ay boyunca uygulanmalıdır.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL