Cilt Lekeleri İçin Boza Maskesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Cilt Lekeleri İçin Boza Maskesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazar: Ebru Maskeler

Genelde kış aylarında tükettiğimiz boza içeceğinin bundan çok daha fazlası olabileceğini düşünmüş müydünüz? Cilt lekeleri kadınlar için büyük bir sorun. Bunun için piyasada satılan birçok pahalı ve kimyasal ürün mevcut. Ancak ne kadar işe yaradığı tartışılabilir. Siz de bunun için alternatif çözüm arayanlardansanız cilt lekeleri için boza maskesi nedir sorusuna yanıt arıyor olabilirsiniz. Elbette bu ürün doğrudan yüze sürülmüyor ve öncesinde yapmanız gereken şeyler var.

Boza Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Türkler için leziz bir içecek olmasının yanında bozanın içeriğinde yer alan doğal bileşenlerin cilde birçok faydası var. Bunların başında cilt lekelerinin giderildiğinden bahsedebiliriz. Ancak probiyotik özellikleri sayesinde bundan çok daha fazlası da var. İçerisinde insan sağlığı ve cildi için yararlı olan bakteriler var. Bunun dışında gıdalardan alabileceğimiz en yüksek besin değerleri arasında bulunan A, B, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller açısından da zengin. Tüm bu zenginlikleri ile boza maskesinin faydaları nelerdir?

Boza maskesindeki besin değerleri, ciltte yer alan lekelerin yok olmasını sağlar. İster yeni isterse yeni meydana gelmeye başlayan lekeler olsun, bu lekeler yok olur. Ayrıca yeni lekelerin oluşmasının da önüne geçer.

Eğer cildiniz eskisi gibi parlak görünmüyor, solgun ve pürüzlü bir hale gelmişse, boza maskesi ile parlak ve canlı bir şekilde görülmesini sağlayabilirsiniz.

  • Yaşlanan cildin gerginleşmesini sağlar ve kolejenleri güçlendirir.
  • Cildinizde yer alan farklı tonların ortadan kalkmasını ve tek tip renge sahip olmasını sağlar.
  • Cildin kurumasını engeller ve ihtiyaç duyduğu nem dengesini sağlar.
  • Kuruluğa ve pürüzleşmeye bağlı oluşan dökülmeleri engeller.
  • Cildinizin yumuşamasını ve ipeksi bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • Cildinizin gözeneklerinde biriken yağ ve kiri ortadan kaldırır.

Boza Maskesi Nasıl Kullanılır?

Cilt lekelerini ortadan kaldırmak için boza maskesi yapmak istiyorsanız, cildinize doğrudan uygulayamazsınız. Peki boza maskesi nasıl yapılır?

Malzemeler:

  • Bir kaşık boza
  • Bir kaşık yulaf unu
  • Bir kâse

Kavanoz veya kapaklı bir kâse içerisine bir kaşık yulaf unu ve bir kaşık boza koyun. Malzemeleri macun kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı, bir fırça veya temiz eller ile cildinizde lekelerin yer aldığı bölgeye nazikçe uygulayın. Masaj yaparak sürerseniz cildinizin gözeneklerine nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde en az 15 dk. kadar beklettikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Birkaç hafta boyunca, haftada en az iki kere olmak üzere düzenli olarak maskeyi yaparak, cildinizin tek tip renge sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler: boza maskesi boza maskesi faydalı mı boza maskesi nasıl yapılır boza maskesi yapımı cilt lekeleri için boza maskesi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL