Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Özellikle makyaj aşamasında, cilt alt tonunu tespit etmek oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Eğer size hangi renklerin yakıştığını merak ediyorsanız, bu sorunun cevabı şüphesiz cilt alt tonunuzdan geçmektedir. Cilt alt tonunu nasıl bulacağını merak eden çoğu kadın cilt alt tonu nasıl belirlenir sorusunu sormaktadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, cilt alt tonunun cilt rengi ile herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Genel kanı beyaz cilde sahip olanların soğuk, esmer cilde sahip olanların sıcak cilt alt tonuna sahip olduğu yönünde olsa da bu bilgi herhangi bir doğruluk payı taşımamaktadır. Cilt alt tonu, tamamen damarlar ve kan ile belirlenmektedir. Siz de cilt alt tonu renginizi bularak makyaj konusunda çok daha doğru seçimler yapabilirsiniz. Peki cilt alt tonu nasıl belirlenir?

Damar Testi ile Cilt Alt Tonu Belirleme

Damar testi ile cilt alt tonu belirleme oldukça basit bir biçimde yapılabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için şu adımları takip edin:

  • Öncelikle gün ışığında olmanız gerekmektedir.
  • Gündüz vakti bileklerinize bakın. Eğer damarlar yeşil renkte ise cilt alt tonunuz sıcak tonlarda demektir. Bilimsel olarak cilt alt tonunuz sarı olarak da adlandırılır.
  • Gündüz vakti bileklerinize baktığınızda eğer damarlarınız mavi olarak gözüküyorsa cilt alt tonunuz soğuk tonlarda demektir. Bilimsel olarak cilt alt tonunuz pembe olarak da adlandırılır.
  • Gündüz vakti bileklerinize baktığınızda damarlarınız hem mavi hem de yeşil görünüyorsa veya görünmüyorsa cilt alt tonunuz nötr demektir. Nötr cilt alt tonuna sahip olan kişiler oldukça şanslıdır. Çünkü birçok renk bu gruba yakışmaktadır.

Cilt Alt Tonuna Göre Makyaj

Cilt alt tonunuzu öğrendiğinize göre makyaj yaparken hangi renklerin size yakışacağını da merak ediyorsunuzdur. Sarı cilt alt tonuna sahip olan kişiler genellikle turuncu, kırmızı, pembe, nar çiçeği gibi sıcak tonları tercih etmelidirler. Pembe alt tonuna sahip olan kişiler ise yeşil, mavi, gri, kahverengi gibi soğuk renkleri makyaj aşamasında kullanmalıdırlar.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL