Cildi Sağlıklı Tutmanın Yolları

Cildi Sağlıklı Tutmanın Yolları

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Cildi Sağlıklı Tutmanın Yolları

Cilt, tüm dış etkenlere maruz kalan ve vücudu koruyan bir giysidir. Çok fazla şeye maruz kalması zaten hassas olan cilt üzerinde olumsuz etkilere sebep olurken, bakımsız ve ilgisiz kalmaları durumu daha kötü bir hale sokabilir. Cildi sağlıklı tutmanın yolları ile cildinize hak ettiği değeri göstermeli ve onu dış etkenlerin tahriş edici etmenlerinden korumalısınız.

Cildinizi Nasıl Sağlıklı Tutabilirsiniz?

Yoğun cilt bakımı için kendinize ayırabileceğiniz zamanınız yok mu? Temel bilgilere bağlı kalmak, cildinizin doğal kalabilmesini sağlayabilir ve yaşlanmasının önüne geçebilirsiniz. Peki çok değerli dış giysimiz olan cildimizi nasıl sağlı tutabiliriz?

Güneşten Sakının

Günümüzde güneşin ultraviyole ışınları yaydığını, uzun süreli kontrolsüz derecede bu ışınlara maruz kalmanın cilt kanseri gibi ciddi problemlere yol açtığını bilmeyen yoktur. Ancak çoğu zaman bu gerçeği aklımızdan çıkarırız ve düşüncesizce hareket edebiliriz. Eğer güneş altında çalışıyorsanız, güneşe maruz kalan kısımlarınızı kapatmak, açık giyinmekten çok daha iyi bir çözümdür. Ayrıca şapka kullanmanızda da fayda var. Tatile gittiğinizde güneşlenirken güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Bunun için en az 7 faktörlü ve onaylı güneş kremleri kullanmaya dikkat edin. Saat 10:00 ve 16:00 arasındaki güneşin en tehlikelisi olduklarını unutmayın.

Sigara İçmeyin

Cildi sağlıklı tutmanın yolları arasında en önemli adım sigara kullanmamaktır. Sigara içmek cildin katmanlarını tahriş eder, erken yaşlanmanıza katkıda bulunur. Cildin en dış katmanının altında ince kan damarları bulunur ve sigara kullanımı zamanla bu kan damarlarında daralmalara sebep olur. Daralan kan damarlarından kan akışı sağlıklı bir şekilde sağlanamaması cildin sağlığına olumsuz etki yaratır. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besin maddelerini de yok eder. Sigara içmek ayrıca cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine (cildin elastik olmasını sağlayan bir katman) de zarar verir. Yalnızca bu da değil, sigara içmek cilt, dudak, akciğer gibi ciddi kanser risklerinde başrol oynar.

Stres Yönetimi

Stres hayatımızın her alanında bize zarar verir. Aklınıza gelebilecek ve gelmeyecek her türlü rahatsızlığın ana etmenlerinden birisi strestir. Bu rahatsızlıklar içerisinde cilt sorunları da dahil. Örneğin cildinizde soyulma, dökülme, tahriş, kızarma, kaşıntı gibi pek çok sorunlara sebep olabilir. Stresle baş edebilmenin yolları vardır. Her gün kendinizi biraz rahatlatacak biraz müzik, biraz kahve veya film keyfi gibi hayatın tadını çıkarmanıza yardımcı olacak şeylere yol açın.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı bir diyet genel sağlığınızı ve cildinizin sağlığını iyileştirir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve proteinlerle dolu bir diyet cildinizin en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır. Fındık ve balık, vücudunuzdaki kötü yağları temizlemek için özellikle iyidir. Soda ve şekerin kesilmesi şiddetle tavsiye edilir. Sulu kalmak cildinizin sağlığı için de çok önemlidir. Su, lekelere neden olan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca oksijen ve besin maddelerini cilt hücrelerine taşımanıza yardımcı olur. Sonuçta, su, daha eski görünümlü cilde yol açabilen dehidrasyonu önler. Bol su içmeyi unutmayın.

Cildinizi Temizleyin

Açıkçası, cildinizi düzenli olarak temizlemek son derece önemlidir. Cildinizi yıkadığınızda kırılmaya yol açabilecek kiri ve bakterileri temizlersiniz. Cildinizi ağırlaştırmamak ya da zarar vermemek için cildinizi nazikçe yıkamayı unutmayın. Cildinizi tahriş etmemek için çok güçlü kimyasallı sabunlar kullanmaktan da kaçınmalısınız.

 

“Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler: cildi sağlıklı tutmanın yolları cilt cilt sağlığı sağlıklı cilt


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL