Cildi Güzelleştiren Vitaminler Nelerdir?

Cildi Güzelleştiren Vitaminler Nelerdir?

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Çirkin bir cilt kadınların en çok korktuğu şeylerden biridir. Ancak bazen farkında olmasa da cildi kötü etkileyecek şeyler de yapmıyor değiliz. Bu davranışlar arasında sigara içmek, alkol almak ve kötü uyku düzeni gibi davranışlar bulunuyor. Peki cildimiz için bir şeyler yapamaz mıyız? Tabii ki yapabiliriz. Burada devreye cildi güzelleştiren vitaminler devreye giriyor. Vitaminler tüm vücut için yararlıdır, ancak cilt için gerçekten çok daha faydalı olduğu uzmanlar tarafından da kanıtlanmış durumda. Peki cildi güzelleştiren vitaminler nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır?

C Vitamini

Eğer cildinizde özellikle lekeler ve renk eşitsizlikleri bulunuyorsa bu durumun ilacı şüphesiz C vitaminidir. Melanin, vücudun lekelenmesine neden olan organdır ve düzenli olarak C vitamini kullanımı melanin üretimini kısıtlayarak cilt renginin doğal ve normal haline dönmesine yardımcı olur. Özellikle ileri yaşlardaki kişilerin yüzlerinde oluşan yorgun ve solgun görüntünün tedavisinde de C vitamini kullanılabilir. Ancak hassas ciltli kişilerin C vitamini kullanırken dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu ciltlerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjik olup olmadığı test edilmek için boyun bölgesine az miktar damla C vitamini sürülüp herhangi bir belirti gösterip göstermediğine bakılabilir.

E Vitamini

E vitamini, şüphesiz cilt için en faydalı vitaminlerden biridir. Üstün derecede besleme ve iyileştirme özelliği bulunan E vitamini, tüm bu etkilerinin yanı sıra cilt üzerinde gezinen zararlı bakterileri öldürecek kadar güçlü bir antioksidandır. Özellikle cilt üzerinde sivilce izi, yanık izi ve yara izleri bulunuyorsa düzenli olarak E vitamini kullanımı bu izlerin hafiflemesine hatta ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. E vitaminin ayrıca güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

A Vitamini

A vitamini, cilt üzerinde barınan ve gözenekleri tıkayan sebum tabakasını dengeye alınmasına yardımcı olan vitaminlerden biridir. Ayrıca bu vitamin siyah noktaların giderilmesine ve aknelerin tedavisinde de büyük rol oynamaktadır. A vitamini ayrıca yüzyıllardır kadınlar tarafından yaşlanma karşıtı özelliği için kullanılmaktadır. A vitamini cilt üzerinde bulunan deri tabakasını derinlemesine nemlendirerek cildin elastikiyetini arttırır ve mevcut kırışıklıkları tedavi eder. Ayrıca A vitaminin düzenli olarak kullanımı yeni kırışıklıkların oluşmasını da önler.

 

 

Etiketler: cildi güzelleştiren vitaminler cilt için vitaminler


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL