Cildi Bozan Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir?

Cildi Bozan Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir?

Yazar: Ebru Vücut Bakımı

Cilt, deriden oluşur ve deri vücudun en büyük organıdır. Ancak bazen öyle davranışlar yaparız ki fark etmeden cildimizin bozulmasına neden olabilir. Eğer güzel görünmenin önemini bilen biriyseniz siz de cildi bozan zararlı alışkanlıklar konusunu öğrenerek bu davranışları yapmaktan vazgeçebilirsiniz. Farkında olmasak da cilt bozuklukları bazen geri dönülemez seviyeye gelebilir. Zamanı gelince bu bozuklukları gidermek istesek de ne yazık ki çok geç kalmış olabilirsiniz. Peki cildi bozan zararlı alışkanlıklar nelerdir?

Makyajı Silmeden Uyumak

Özellikle kadınların sürekli yaptığı davranışlardan biri olan makyajı silmeden uyumak cilde oldukça zararlıdır. Gündüzden cilde sürülen fondöten, pudra ve makyaj bazı gibi kozmetik ürünleri gün içinde akar ve cilt tarafından emilir. Eğer akşamları makyajı silmeden uyursanız uzun vadede cildin nefes alması önlenir ve kozmetik ürünler cilt tabakasına dolarak siyah nokta ve akneye sebebiyet verebilir.

Kozmetik Ürünleri Denemeden Satın Almak

Kozmetik ürünler adından da anlaşılacağı üzere kimyasal maddeler içeriğinde barındırmaktadır. Bu kimyasal maddeler cildiniz için iyi olmayabilir ya da cildinizin bu maddelere zararlı veya alerjik etkileri olabilir. Bu nedenle hiçbir kozmetik ürün denenmeden satın alınmamalıdır. Kozmetik ürünleri denemek için bileğinize bir miktar tester ürünü sürmeli ve birkaç saat bekletmelisiniz. Eğer bu sürenin sonunda herhangi bir etki görülmemişse ürünü satın alabilirsiniz.

Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı, cilt başta olmak üzere bütün vücuda zarar veren zararlı bir alışkanlıktır. Uzun süreli sigara kullanımı cilt üzerinde kırışıklığa, gerginliğe ve nem kaybına neden olur. Sigara içen ve içmeyen aynı yaşta kişiler karşılaştırıldığında sigara içen kişilerin çok daha yaşlı göründüğü gözlemlenmiştir.

Yeterli Miktarda Su Tüketmemek

Su, insanlar ve tüm canlılar için hayati önem taşımaktadır. Eğer insan vücudu gün içinde yeterli miktarda su almazsa cilt nemini ve suyunu kaybeder. Nemini kaybeden cilt haliyle bozukluklar gösterebilir. Bu bozukluklar cilt kırışması, ciltlerde pul pul dökülme ve sivilceler olarak baş gösterebilir.

Uyku Düzeni

Uyku düzeni her canlı için oldukça önemlidir. Yetişkinler günde 6 ila 8 saat, çocuklar ise günde 8 ila 10 saat arasında uyku uyumalıdır. Gün içinde yeteri kadar uyumamak vücuda ve ilde çeşitli zararlar verebilir. Bu zararların en önemlisi de cilt üzerinde gözlemlenen bozukluklardır.

Etiketler: cildi bozan zararlı alışkanlıklar nelerdir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL