Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Yazar: Ebru Genel

Burun ameliyatı öncesi ve sonrası yapılması gerekenler ile aklınızdaki konuya ilişkin tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Burun ameliyatı genelde et, nefes alma zorluğu gibi nedenlerle yapılan bir ameliyat çeşididir. Ancak estetik nedenlerle de çok fazla yapılmaktadır. Burnundan rahatsız olan kişiler sıklıkla burun ameliyatı yöntemine başvurmaktadır. Eğer yakın zamanda bir burun ameliyatı geçirme durumunuz var ise siz de burun ameliyatı öncesi ve sonrası yapılması gerekenler konusunu merak ediyorsunuzdur. Peki burun ameliyatı öncesi ve sonrası neler yapılmalıdır?

Burun Ameliyatı Öncesi Süreç

 

1-      Hastalıklar

Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun ameliyatına girmeden önce herhangi bir nezle veya grip durumunuz varsa ne yazık ki ameliyatınız ertelenebilir. Bu durumu kesinlikle doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. ayrıca doktorunuza daha önce geçirdiğiniz cerrahi operasyonlar hakkında da bilgi vermeniz büyük önem teşkil etmektedir. Herhangi bir alerji, hastalığa sahipseniz anestezi sırasında sorun çıkarmaması açısından doktorla paylaşmalısınız.

2-      Yemek Yemek

Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler
Young dieting woman sitting in front of plate with delicious cream tart cakes in dough baskets, looking at sweet dessert with unhappy and hungry expression, studio, white background, isolated

Ameliyat öncesinden yaklaşık 12 saatte herhangi bir yiyecek kesinlikle yenmemelidir. Olası bir yemek yeme durumunuzda burun ameliyatınız iptal edilebilir. Ayrıca bitki çaylarının bir bölümünde kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler olduğundan operasyondan yaklaşık 10 gün öncesinde bitki çayları içmeyi durdurmak gerekmektedir. Eğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu ilaçları da 10 gün öncesinden kesmelisiniz.

3-      Sigara ve Alkol

Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız operasyon öncesinde sigarayı bırakmanız iyi olacaktır. Ancak eğer sigarayı bırakamadıysanız da operasyon öncesinden 1 gün önce sigara içmemeniz önemlidir. Çünkü sigaranın balgam yapma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca alkol alımı da operasyondan 1 hafta önce kesilmelidir. Çünkü alkol operasyon sırasında kanın pıhtılaşmasını önleyebilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Süreç

 

1-      Ağrılar

Ameliyat sonrası süreçte bir miktar ağrınız olacaktır. Bu süreçte doktorunuzun size yazdığı ağrı kesicileri kullanmalısınız. Doktorun verdiği ilaçlardan başka ağrı kesici kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle de antibiyotikler doktorunuz yazmadığı sürece alınmamalıdır.

2-      Burun Tıkanıklığı

Ameliyat sonrası süreçte hastalarda yaklaşık 3 gün kadar burun tıkanıklığı görülebilmektedir. Bu süreçte hastalar ağızdan nefes aldığından boğaz kuruluğu yaşanabilmektedir. Bol sıvı alımı hem boğaz kuruluğunu gidermek için hem de hızlıca kendinize gelmeniz için oldukça önemlidir.

3-      Buruna Dokunulmamalı

Burun ameliyatı geçiren kişilerin sık sık yaptığı hatalardan biri de işlem sonrasında burnuna dokunmaktadır. Operasyon sonrasında yaklaşık 1 hafta boyunca asla buruna dokunulmamalıdır. Bu süreçte burun oldukça hassas olduğundan mikrop kapma ihtimali yüksektir. Ayrıca dikişlere de zarar verebilirsiniz.

Siyah nokta problemleriniz mi var? Siyah Noktalar İçin En İyi Ürünler isimli yazımız ilginizi çekebilir!

 

Etiketler: Burun Ameliyatı Ağrılı mı Burun Ameliyatı Nasıl Olur Burun Ameliyatı Riskli mi Burun Ameliyatı Sonrası Süreç Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL