Boyun sarkması nasıl önlenir?

Boyun sarkması nasıl önlenir?

Yazar: Ebru Genel Yüz Bakımı

Boyun sarkması, gıdı olarak bilinen bölgenin aşağı doğru çekilmesiyle oluşan hastalıktır. Boyun sarkması birçok etmene bağlı olarak oluşabilir. Bazı durumlarda boyun sarkmaları genetik de olabilir. Boyun sarkmasının bilinen en kesin tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat kesin çözüm olmakla birlikte ne yazık ki boyun sarkması tekrar edebilir. Boyun sarkması nasıl önlenir sorusunun cevabını bilmek için öncelikle nedenlerini öğrenmek gerekir. Peki nedenleri nelerdir?

  • Genetik yatkınlık genellikle bu durumun en yaygın olan nedenlerinden biridir.
  • Aşırı kilolu olmakta boyun sarkmasına neden olabilir. Bu durumun tek çözümü kilo vermektir.
  • Sürekli kilo alıp vermekte derinin elastikiyetini kaybetmesine ve gıdı sarkmasına neden olmaktadır.
  • Yaş ilerledikçe oluşan kolajen kaybı da bu bölgenin sarkmasına neden olmaktadır.
  • Şaşırtıcı olsa da fazla güneşe maruz kalmak da sarkmaya neden olur.
  • Sigara da boyun sarkmasının en bilinen etkilerdendir. Boyun bölgesinin nemini emen sigara cildin elastikiyetini kaybetmesine sebep olur.

Boyun Sarkmasına Karşı Egzersizler

Boyun sarkmasına karşı egzersizler ile siz de daha biçimli e düzgün bir boyuna sahip olabilirsiniz. İşte boyun sarkmasına karşı yapılabilecek egzersizler:

  • Bir yemeş kaşığı ya da tatlı kaşığı ile yapacağınız basit gıdık egzersizleri ile boyun sarkmasından kurtulabilirsiniz. Öncelikle kaşığın ters ucunu ağzınıza alın. Sonra dudaklarınız yardımıyla kaşığı yavaş bir biçimde aşağı yukarı hareket ettirin. Bu hareketi günde 3 ila 5 dakika arasında yapabilirsiniz. İlk önce küçük bir kaşıkla başlanarak daha sonra büyük kaşığa geçilmesi tavsiye edilir.
  • Bir diğer egzersiz için öncelikle başınızı geri doğru yatırın. Başınızı sabitledikten sonra alt çenenizi yavaşça açın ve kapatın. Bu hareketin de her gün 3 ila 5 dakika arasında yapılması tavsiye edilmektedir.
  • Boyun sarkması için bir diğer işe yarayan egzersiz de başınızı geriye doğru yaslayıp çenenizi öne doğru itip yavaşça geriye doğru çekmenizdir. Bu egzersizi güne 4 ila 6 saat yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak yapıldığında etkisini gösteren bir egzersizdir.
  • Sakız çiğnemekte bu bölgenin sarkmasını önlemek için faydalı bir harekettir. Sakız çiğnerken boyun kasları çalıştığından bölgede oluşan sarkma kısa süre içerisinde gözle görülür şekilde azalacaktır. Günde en az 1 saat sakız çiğnemeyi alışkanlık haline getirerek siz de boyun sarkmasından kurtulabilirsiniz.

 

“Kadınlarda Adet Düzensizliği Nedir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: boyun sarkması boyun sarkması nasıl giderilir boyun sarkması nasıl önlenir gıdık sarkması


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL