Bebek Emmeyi Reddediyorsa Ne Yapılmalıdır?

Bebek Emmeyi Reddediyorsa Ne Yapılmalıdır?

Yazar: Ebru Genel

Özellikle ilk aylarda çok büyük öneme sahip olan anne sütüdür ancak bebek emmeyi reddediyorsa ne yapılmalıdır? Anne sütünün bebeğin hem fizik hem de zihinsel gelişimi için çok önemli olduğu bir sır değil. Bu yüzden bebek anne sütünü emmezse acilen tedbir almak gerekmektedir. Ayrıca bu durum anne ve babalarda psikolojik bir çöküşe sebep olabilir. Bebeğinizin iyi ve sağlıklı bir gelişim sağlamasını istiyorsanız bu soruna çözüm bulmanız gerekmekte. Ancak merak etmeyin, bebek emmeyi reddediyorsa ne yapılmalıdır detaylı olarak ele alacağız ve çözümü için yapmanız gerekenler konusunda bilgilendirme yapacağız. Ancak öncesinde cevap bulunması gereken bir soru var.

Bebek emmeyi neden reddeder? Bunun birkaç farklı sebebi olabilir. Bu sebeplerin en yaygın olanları şunlardır:

  • Bebeğiniz uykuluysa: Eğer bebeğinizin uykusu varsa bu isteği karnını doyurma isteğinden daha ağır basar ve emmek yerine uyumayı tercih eder.
  • Anne sütü üretiminde gecikme varsa: İlk kez anne olanların sıklıkla karşılaştığı bu durumda, anne süt üretmeye başlamazsa bebek süt ememez.
  • Bebeğiniz doğum sırasında yaralandı veya sakat doğduysa: Bebeğiniz çıkmış bir omuz yüzünden acı çekiyor olabilir. Bu durumda süt emmeyi reddedebilir. Bunun dışında sakat doğuma bağlı semptomlarda emme problemine sebep olabilir.
  • Ters göğüs ucu: Bebeklerin çoğu düz veya içe dönük meme uçlarında bile iyi emzirebilir. Ancak bazı durumlarda bebeğin memeyi kavraması zordur. Yeni doğan bebeğiniz emzirmiyorsa ve bunun meme ucunun yapısından kaynaklanabilir.
  • Prematüre: Bebeğiniz erken doğarsa bir süre hastanede kalabilir ve emebilecek kadar sağlıklı olmayabilir.

Peki bebeğiniz emmeyi reddediyorsa ne yapılmalıdır?

Süt Akışı

Bazı anneler bebeklerini olması gereken daha haftalarda ek gıdayla beslemeye başladığında bebek çok fazla emmeye gerek kalmaz. Güçlü süt akışına alışan bebekler bu durumda emmeyi reddedebilir. Anne sütünün azalması ve ek gıdalar bebeğin süt emme ihtiyacının azalmasına sebep olacaktır. Bebeğiniz birkaç dakika içtikten sonra süt emmeyi birkaç dakika sonsa kesiyor ve daha sonra tekrar emmeye çalışıyorsa bu onun sinirlendiği anlamına gelir. Bebeğinizin süt emmeyi reddetmesinin sebebi süt akışı olabilir. Diğer memeye geçmek veya göğüs kompresyonlarını denemek bebeğinizin süt içmesine yardımcı olabilir. Meme kompresyonları, bebeğinizin emmesi yavaşladığında büyük bir avuçla göğsünüzü hafifçe sıktığınız yerdir. Sıkarken elinizi göğsünüzün farklı bölgelerine taşımak farklı süt kanallarını boşaltmaya yardımcı olur.

Bebeğiniz Memeyi Ret mi Ediyor?

Bebeğinizin gerçekten emmeyi reddettiğinden emin misiniz? Bazı durumlarda ebeveynler bebeğin emmeyi reddettiğini sanabilir. Tüm bebeklerin birbirinden farklı beslenme şekilleri olabilir. Bazı bebekler kolay emerken bazıları zorlanabilir. Bu durumda bebekle memeyi ağzından çıkarabilir ve beslenme boyunca huzursuz hareketler sergileyebilir. Ayrıca bazı bebekler başlarda tek memeden beslenir ve büyüdükçe iki memeyi de emme ihtiyacı duyabilir. Yani bebeğiniz tek memeden sonra emmeyi reddediyorsa doyduğu anlamına gelebilir.

Biberonları Çok Mu Kullanıyorsunuz?

Bebek emmeyi reddediyorsa ne yapılmalı? Bebeğinizi beslerken meme yerine biberonu daha çok mu kullanıyorsunuz? Bir bebeğin bir şişeden nasıl içtiği, memeden nasıl içtiğinden çok farklıdır. Ayrıca, bir bebek bir şişeden içtiğinde, emildikten hemen sonra süt alır ve daha tutarlı bir akış elde eder. Bir şişeden içen bir bebek bu şeylere alışmış olabilir ve sonuç olarak emzirmeyi reddedebilir. Cilt-cilt teması ve bebeğinizin göğüslerinizi kendi başına bulmasına izin vermek bu sorunun üstesinden gelmek için yeterli olabilir.

Hormonlarınız Buna Engel Oluyor Olabilir Mi?

Peki bebeğinizin beslenmesine hormonlarınızın engel olduğunu hiç düşündünüz mü? Bazı bebekler, annelerinin adet dönemine kadar olan günlerde veya yumurtlama döneminde telaşlı hale gelir veya emmeyi reddeder. Bunun nedeni hormonal değişikliklerin anne sütünü etkileyebilmesidir. Anne sütünün tadı değişebilir (daha tuzlu). Hamileliğin hormonal değişiklikleri genellikle aynı şeyleri yapar. Bazı bebekler beslenmeyi reddeder ve diğerleri mutlu bir şekilde devam ederken sütten kesilir. Bazı anneler hamilelik sırasında çocuklarını sütten kesmeyi tercih ederken, diğerleri hamilelik boyunca emzirmeye devam eder.

Etiketler: bebek emmeyi reddediyor bebek emmeyi reddediyorsa ne yapılmalıdır bebek emmiyor


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL