Balın cilde faydaları nelerdir?

Balın cilde faydaları nelerdir?

Yazar: Emre Cilt Bakımı

Bal, içinde bulunan çeşitli mineral ve vitaminler sayesinde cilt için oldukça faydalı besinlerden biri olarak dikkat çekiyor. Balın cilde olan faydalarından yararlanmak için, balı yiyerek tüketebileceğiniz gibi direkt olarak maske olarak da kullanma şansına sahipsiniz. Kuru cildi nemlendiren bal, sivilce lekesi ve sivilceleri tedai etmeye yardımcı olmaktadır.

Eğer yüzünüz çok kuruysa, balın nemlendirici özelliği sizin için işe yarar olabilir. Size bu yazımızda, bal maskesinin faydalarından bahsedeceğiz. Yaptığımız araştırmalar sonucunda balı maske olarak kullanmamız halinde birçok yarar sağladığı görülmüştür.

Balın sağlık için faydaları saymakla tükenmez. Sinirim sistemini güçlendirmesi, kan şekerini düzenlemesi, öksürüğü gidermesi balın en fazla bilinen faydalarının başında gelmektedir. Bunların yanında balın güzellik amacı ile kullanıldığı herkes tarafından bilinir. Anti bakteriyel, antiseptik, antioksidan, nemlendirici ve anti inflamatuar özellikleri sayesinde, cildin sağlıklı bir görüntüye sahip olması için çok sık tercih edilmektedir.

Balın Cilt Lekelerini Giderici Özelliği

Güneşin UV ışınları, sivilce, solaryum gibi nedenlerden dolayı zamanla cilt ve yüzde lekelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. İyileştirici özelliğe sahip olan bal aynı zamanda doku üretimini arttıran özelliği sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesinde katkı sağlar. Bal ve Hindistan cevizi yağını karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı, cilt lekesi olan bölgeye 1-2 dakika boyunca masaj yaparak uygulamanız gerekiyor. Üzerine ılık sıcak bez tutarak soğuyana kadar bekletmelisiniz. Sonrasında karışımı pamuk ile silmelisiniz. Bu karışımı günde 2 defa tekrarlamanız halinde yararını göreceksiniz.

Balın Sivilce Tedavisinde Yardımcı Özelliği

Sivilce, cildin aşırı yağlanması ile birlikte, bakteri ve tozun cilt gözeneklerini tıkaması ile meydana gelmektedir. Doğal antibiyotik ve anti-inflamatuar olan Bal, akne semptomlarını azaltır ve sivilceler nedeniyle meydana gelecek enfeksiyonun önüne geçilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda içeriğinde yer alan besin maddeleri sayesinde cildin sağlıklı ve nemli olmasına katkı verir.

Bu maskenin uygulanması oldukça kolaydır. Cildinizde, sivilce olan bölgelere bal sürerek yarım saat bekletmeniz gerekiyor. Sonrasında su ile yıkamalısınız. Bu uygulamayı günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz. Buna ek olarak 1 yemek kaşığı bala, toz tarçın katıp sivilce olan bölgelere sürebilirsiniz. 15 dakika beklemeniz gerekiyor. 1-2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Sedef hastalığına Tedavi olarak kullanılır?

Cilt hücrelerini etkileyen , bağışıklık sistemi hastalıklarından biri olan Sedef hastalığı, ciltte kızarıklık, kaşıntı, lezyon ve kabartma gibi etkilere neden olur. Bal, sedef nedeniyle kaynaklanan cilt sorunlarının önüne geçebilir, iltihaplanmaları azaltarak, hasar gören cildin iltihap kapmasını engelleyebilir. 2003 senesinde yayımlanan dünyaca ünl bir makalede, eşit miktarda doğal bal, zeytinyağı ve balmumu karışımının sedef ve egzama tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir.

Birer kaşık zeytin yağı, bal ve balmumunu bir kaseye koyarak eriyene kadar bekletin. Mikrodalgadan çıkardıktan sonra soğumaya bırakın. Mikrodalga yok ise benmari yöntemi ile de eritebilirsiniz. Günde birkaç defa egzama olan bölgeye sürün.

Bal Elleri Yumuşatır

Bal, yüksek neme sahip olan içeriği sayesinde kurumuş, çatlamış ve sertleşmiş elleri ve parmakları yumuşatır. Sonrasında su ile yıkamanız gerekiyor. Her gün bu işleme devam edebilirsiniz. Alternatif yöntemlerden biri olan eşit miktar bal ve gliserin ile karıştırarak ellerinize sürüp kurumaya bırakın. Kuruyunca su ile yıkayabilirsiniz. Her günde yapabilirsiniz.

Balın cilt lekelerini giderici özelliği bu şekilde sıralanabilir. Besin olarak da oldukça faydalı olan balın bir çok farklı türü vardır. Doğal balları tercih etmeniz her zaman için daha yararlı olacaktır. Sitemiz üzerinden cilt ve cilt bakımı hakkında bir çok bilgi bulabilirsiniz.

Etiketler: bal maskesinin cilde faydaları balın cilde faydaları balın cilde faydası balın yüze faydaları yüze bal sürmek


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL