Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? Yolları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? Yolları Nelerdir?

Yazar: Ebru Vücut Bakımı

Bağışıklık sistemi adı verilen ve birkaç parçadan oluşan savunma sistemi, vücudumuzu dış ve iç etkilere bağlı olarak çeşitli hastalıklardan korur. Bu hastalıkların birçoğu mikrop ve bakteri bazlı enfeksiyonlardan meydana gelir. Bu durumda bağışıklık sistemini güçlü tutmak hayati bir öneme sahip olacaktır. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Dünyada her yıl milyonlarca insan mikrop, bakteri ve salgın gibi hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Bunun bilincinde olan insanlar bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorularının yanıtlarını arıyor ve önlem alıyor. Bağışıklık sisteminde yer alan beyaz kan hücreleri, kemik iliği, dalak, timüs antikor gibi parçaların çökmesi, vücudun en ufak bir hastalığa karşı dirençsiz hale gelmesine sebep olmakta. Bu hastalıklar sırasında gerekli bakımı alamayan hastalar basit bir grip hastalığı yüzünden bile ölebilir. Ayrıca bu sistem insanların sandığından çok daha komplike bir yapı şeklinde çalışır. Örneğin, bağışıklık sisteminin en önemli parçasını oluşturan beyaz kan hücrelerinin hafızaları vardır. Daha önce savaştığı bir mikropla tekrar karşılaştığında bunu hatırlar ve daha kolay yener. Bu bir nevi kayıt tutma sistemidir.

Bağışıklık Sistemini Meydana Getiren Parçalar

Bağışıklık sistemi, doğduğumuz günden itibaren bizim sağlıklı kalabilmemizi sağlar. Bu sistemi meydana getiren parçaların birçoğu birbiri ile bağlantılı olarak çalışır. Bağışıklık sistemini meydana getiren parçalar şunlardır:

Beyaz kan hücreleri: Beyaz kan hücreler, bağışıklık sisteminin en önemli parçasını oluşturur. Vücudunuzda bulunan dış etkenli mikrop, bakteri, parazit, virüs benzeri zararlı istilacıları arar ve bulduğu an saldırıyı başlatır.

Antikorlar: Antikorlar, besinlerde tükettiğimiz protein ve vitaminlerin de desteği sayesinde vücudumuza sızan zehirlere saldırarak etkisiz hale getirirler.

Tamamlayıcı sistem: Antikorlar tarafından yapılan saldırıya proteinlerle destek olan sistemdir.

Lenf Sistemi: Lenf sistemi vücudun bakterilere karşı tepki vermesi, sıvı kontrolü sağlaması, kanser hücreleriyle mücadele gibi roller alır.

Dalak: Bir filtre görevi gören dalak, vücuda giren her şeyi süzerek zararlı olanların dışarı atılmasını sağlar.

Kemik iliği: Soluduğumuz oksijeni vücudumuza taşıyan kırmızı kan hücreleri, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Beyaz kan hücreleri normalde akışkan olan kanın bir yaralanma anında pıhtılaşmasını sağlayan trombositlere sahiptir.

Bağışıklık Sisteminde Meydana Gelen Yaygın Sorunlar

Bazı insanlar doğuştan güçsüz bir bağışıklık sistemine sahip olabilirler. Bu durumdaki kişiler sağlıklı yaşamak için kendilerine çok daha fazla dikkat etmek zorunda olabilirler. Ayrıca uykularını düzenli tutmaları, alkol ve sigaradan uzak durmaları hayati bir öneme sahiptir. Bunlar dışında bağışıklık sisteminde meydana gelen yaygın sorunların sebepleri şunlardır:

  • Alerjik Reaksiyonlar
  • Düşük
  • Dip 1 Diyabet
  • Sedef Hastalığı
  • Multipl Skleroz
  • İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri

Bağışıklık sistemini güçlendirme yöntemleri gündelik yaşamınıza ve yeme içme alışkanlıklarınıza küçük bir değişik yaparak mümkündür. Bu yöntemler şu şekildedir:

  1. Sağlıklı beslenme: Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için günlük tükettiğimiz yiyecekleri seçerken vitamin değerlerini göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden meyve sebze ağırlıklı beslenmek önemlidir. Proteinli vitaminler tüketmeniz gereken yiyeceklerin başında gelir. Yağsız et, deniz ürünleri, kümes hayvanları, bezelye, fasulye gibi yiyecekler protein konusunda zengindir. Bunun dışında patates, havuç, ıspanak, pırasa, brokoli, dolmalık biber, kayısı ve süt A vitamini açısından zengindir. Portakal, greyfurt, mandalina, kırmızı biber, çilek, domates suyu hem cilde faydalı hem de C vitamini zenginidir. Bunun dışında E vitaminli fıstık, fındık, somon, buğday gibi yiyecekler ve Çinko zengini yiyecekler bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bunları B6 ve potasyum zengini yiyecekler takip ediyor.

 

  1. Düzenli ve yeterli uyku: İnsan uyurken vücudunun kendisini yenilemesine izin verir. İnsan vücudu uyurken sitokin ve interlojin gibi 12 farklı bağışıklık hücresinin üretilmesine olanak verir. Yeteri kadar uyumayan kişiler hastalıklara karşı duyarlı hale gelir. Ayrıca az uyumadan ötürü kortizol seviyelerinin yükselmesi gibi sorunlarla da baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

 

  1. Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz yaptığınızda obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yakalanma riskiniz daha düşüktür. Ayrıca sizi viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale getirir. Ek olarak kalp atışınızı hızlandıran hafif tempolu ve düzenli egzersizler akciğerlerinizi güçlendirir.

 

  1. Stresi azaltın: Uyku eksikliğine benzer şekilde, sürekli stres, stres hormonu kortizolün kronik olarak yükselmesine neden olur. Yüksek kortizol seviyeleri, vücudunuzun etkili bir bağışıklık tepkisi oluşturmasını engelleyebilir. Bu sizi hastalığa daha yatkın hale getirir. Meditasyon ve nefes egzersizleri yaparak vücudunuzu stresten uzaklaştırabilirsiniz.

 

Etiketler: bağışıklık sistemi bağışıklık sistemi güçlendirme bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL