Bacakta Bulunan Batıklar Nasıl Geçer?

Bacakta Bulunan Batıklar Nasıl Geçer?

Yazar: Ebru Epilasyon

Bacaklarda meydana gelen, genellikle kaşıntı, ağrı ve devamında iltihaba sebep olan batıklar, hayatı sinir bozucu bir hale sokabilirler. Bazı kadınlar, bu batıklar yüzünden meydana gelen kırmızı noktalar yüzünden etek giymek konusunda tereddüt yaşayabilir. Bu dertten mustarip olanlar, bacakta bulunan batıklar nasıl geçer sorusunun doğal yollarını aramaya koyulur.

Batık tüyler, saç telleri ve tüyleri daha kalın olan ve kıvırcık saçlı olan kişilerde daha yaygındır ancak herkeste meydana gelebilir. Ağda, cımbız ve tıraş gibi sebepler de bu oluşuma katkıda bulunan etkenlerdir. Bu batıklar, sürtünmenin yoğun olduğu bölgelerde daha fazla meydana gelebilir. Bunların çoğu daha büyük sorunlara sebep olmadan kendiliğinden geçebilir. Bacakta bulunan batıklar nasıl geçer, bunun için birkaç ev yapımı ilaç yardımcı olabilir.

Bu yazımızda bacaklardaki batık tüylerden nasıl kurtulabileceğiniz ve sorunun tekrarlanmasını nasıl önleyeceğiniz konusunda birkaç tavsiyeyi ele alacağız.  

Batıktan Kurtulmak

Batık oluşumlarının, ağda ve tıraştan sonra yoğun şekilde görülebildiğini fark etmişsinizdir. İç içe bu kılların birçoğu, zamanla kendiliğinden iyileşebilir. Ancak bu kılları bir cımbız yardımıyla çekebileceğiniz kadar uzunsa, bundan daha kolay bir şekilde kurtulabilirler.

Batık tüyleri güvenle çıkarmak için:

  • Batık bulunan bölgeyi ılık bir su ve sabunla yıkayın. Eğer cildinizin bu kısmı tahriş olmamışsa, pul pul dökülmeli.
  • Büyümüş kulların üzerine ılık suyu bir bez ile silin. Bu, folikülünün açılmasına yardımcı olacaktır.
  • Bezi bir dakika kadar burada tutun ve ardından kaldırın.
  • Alkol veya çakmak ile sterilize edilmiş bir iğne veya cımbız kullanarak kılın geri kalanını yavaşça çekin.
  • Bölgeyi tekrar ılık sabunlu suyla yıkayın.

Derinizin altında yer alan yeni batık oluşumlarını bulup onlarla uğraşmayın. Bu hem enfeksiyona hem de iyileşme süresinin uzamasına sebep olur.

Batık Önleme

İyi bir tedavinin en etkili yanı, oluşumun önüne geçmektir. Batık oluşumunu engellemek için aşağıdaki yöntemleri sırasıyla yapın:

Pul pul dökülme

Kir, yağlar ve ölü deri hücreleri saç köklerini tıkayabilir. Bunları çıkarmak, iç içe geçmiş tüyleri tedavi edebilir ve önlemeye yardımcı olabilir.Bacakları peeling vücut yıkamayla fırçalayın veya kiri temizlemek ve gözenekleri açmak için bir lif kullanın.

Eksfoliasyon aynı zamanda cildin üzerinde biriken ölü cilt hücrelerini nazikçe sıyırır. Bu ölü hücre tabakası yeni tüyleri foliküllerin içine hapsederek onların içe doğru büyümesine neden olabilir.

Kuru bir fırça deneyin

Keselemeye benzer şekilde yapılan kuru fırçalama, ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Cildi sert, uzun kıllı bir fırçayla dairesel hareketlerle fırçalama yapmak, ölü hücrelerin dış katmanını atmanızda ve daha yumuşak cildin ortaya çıkmasına yardımcı olur ve bacakta batık oluşmasını engeller.

 

Bu tabakanın çıkarılması ayrıca gözenekleri ve kökleri temiz tutabilir ve saçların içe doğru büyümesini önleyebilir.

Eğer bacaklarınızı tıraş ederken tıraş bıçağı kullanıyorsanız, tıraş köpüğü kullanın. Bu, kıl dönmesini önlemeye yardımcı olur. Tırak kremi, jiletin cilde zarar vermeden kaymasını engeller ve sürtünmeden doğacak deformasyonları azaltır. Özellikle uzamış tüylerde çok fazla sürtünme, tahriş ve iltihaba sebep olabilir. Eğer tıraş köpüğü kullanmak bacakta oluşan batıkları engellemiyorsa, tıraş köpüğünü değiştirmeyi deneyin. Bunun dışında tıraştan sonra cildinizi yumuşatacak bir losyon kullanmanız da etkili bir çözüm olacaktır.

Doğru tıraş makinesini seçin

Bacakta bulunan batıklar nasıl geçer sorusuna başta ele aldığımız çözümler fayda olmazsa, tıraş makinasını değiştirmeyi deneyin. İyi bir tıraş makinası, cildinize zarar vermeden tıraşlama yapmalı. Sürtünmeyi arttırabilecek donukluğu önlemek için tıraş makinasının jiletlerini uzun süre kullanmayın.

Sorunsuz bir şekilde kaymayan tıraş bıçakları tüyleri yakalayıp çekebilir ve sonuçta batık tüyler ortaya çıkabilir. Yakalanan bir tıraş bıçağı, enfekte olabilecek küçük çentiklere ve kesiklere de neden olabilir.

Büyüme yönünde tıraş edin

Kadınların bacaklarını tıraş ederken dikkat etmedikleri en önemli konulardan biri de bu. Bir bölgedeki tüyler, aynı yöne uzamaya eğilimlidir. Ters yönde tıraş, tüylerin keskin uçlu olmasını ve içe doğru büyümesinde batış olmasına sebep olan etkenlere sebep olur.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL