Bacak Çatlakları Nasıl Giderilir?

Bacak Çatlakları Nasıl Giderilir?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Bacak çatlakları, şüphesiz kadınların güzelliğine gölge düşüren en büyük etmenlerden biridir. Böyle bir durumda kadınlar da bacak çatlakları nasıl giderilir sorusunu sormaktadır. Bacak çatlaklarının bir sürü nedeni olabilir. En çok görülen nedeni genetik etmenlerdir. Eğer annede veya teyzede bacak çatlağı görülmekteyse büyük ihtimalle sizde de bacak çatlakları görülebilir. Bacak çatlaklarının bir diğer nedeni de hızlı kilo değişimleridir. Eğer çok hızlı kilo alan ve veren bir bünyeye sahipseniz deri esner ve tekrar eski halini alır. Bu durum da bacak çatlaklarına neden olabilir. Bacak çatlaklarının en çok görülen nedenlerinden bir diğeri de yaştır. Eğer çok fazla yaşınız varsa deri yavaş yavaş elastikliğini kaybeder. Elastikiyetini kaybeden deride de haliyle çatlamalar görülebilir. Peki bacak çatlakları nasıl giderilir?

Kayısı Yağı

Kayısı yağı, bacak çatlakları tedavisinde en çok kullanılan doğal yağlardan biridir. Kayısı yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlayarak bacak çatlaklarının görünümünü iyileştirir ve uzun vadede onları tedavi eder. Kayısı yağını kullanmak için duştan önce bir miktar yağ bacak bölgesine masaj yaparak yedirilmelidir. Hatta bir vücut fırçası yardımıyla vücut bu yağ ile birlikte fırçalanabilir. Ardından vücut sabun ve ılık suyla durulanmalıdır.

Hint Yağı

Hint yağı, adından da anlaşılacağı üzere kökeni Hindistan olan bir yağdır. Özellikle o bölgelerde yanık tedavisinde ve yanık izlerinde kullanılan hint yağının bacak çatlaklarını tedavi etmede de faydalı olduğu görülmüştür. Bacak çatlaklarına hint yağı uygulamak için öncelikle bir miktar yağ avuç içine alınır. Ardından çatlak bulunan bölgelere bu yağ masaj yaparak sürülmelidir. Hatta bir vücut fırçası yardımıyla çatlak bulunan bölgeler fırçalanırsa yağın etkisi artacaktır. Ardından cilt ılık su ve sabun yardımıyla durulanmalıdır.

Patates

Oldukça ilginç olsa da patatesin vücut sıkılaştırma özelliği bacak çatlaklarına iyi gelmektedir. Bu kürü uygulamak için öncelikle orta bot bir patates soyulup rendelenmelidir. Ardından rendelenen bu patateslerin üstüne bir miktar tuz atılıp kısa süre içerisinde suyunu salması sağlanmalıdır. Patateslerin saldığı bu su spreyli bir şişeye doldurulmalıdır. Bu su, bacak çatlaklarının bulunduğu bölgelere günde bir kez sıkılıp kuruması beklenmelidir. Bu kür her gün cilde sıkılabilir. Ancak alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğinin test edilmesi için önce bacak içi veya bilek içi gibi bir bölgeye az miktar uygulanıp beklenilmelidir. Eğer herhangi bir kızarıklık veya yara gibi bir durum ortaya çıkarsa kür uygulanmamalıdır.

Etiketler: bacak çatlakları bacak çatlakları nasıl giderilir selülit nasıl giderilir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL