Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Ayak Kokusu

Uzun süre ayakta kalan ve yorucu işlerde çalışan kişilerin çoğu ayak kokusu derdinden mustariplerdir. Bununla birlikte yapabilecekleri birkaç pratik şeyle bunun önüne geçebilir ve bu dertten kurtulabilirler. Ayak kokusunun en kötü yanları da ayakkabıya bulaşması ve çevresine kötü kokular yaymaya devam etmesidir. Eğer koku ayakkabınıza sinerse, çorabınız ve ayaklarınız ne kadar temiz olursa olsun kokunun ayağınıza tekrar bulaşması kaçınılmaz olur. Bu sebepten bu sorunu kökten ortadan kaldırmak gerekir. Ayrıca kokan ayaklarla misafirliğe gitmemiz dahi zor bir durum haline gelebilir.

Kokan ayakların nedeni nedir?

Kokan ayakların çok mantıklı sebepleri vardır. Sonuçta gün boyunca bütün yükümüzü onlar çeker ve üzerine havasız kalırlar. Ancak sebepler bununla da sınırlı kalmaz. Ayaklarımız vücudumuzun diğer bölgelerinden daha çok çalışır ve tüm yükü taşıdıkları için diğer bölgelere nispeten daha çok terleyebilir. Çünkü bu bölgede, diğer bölgelere oranla daha çok ter bezi yer almaktadır. Gün boyunca ayakta kalmamızdan dolayı vücudumuzun soğumasına yardımcı olmaya çalışır ve bu nedenle sürekli terleme yapar. Bu durum genç yaştaki kişilerde daha sık görülür onların hormonları, orta yaşlı ve yaşlılara göre daha hızlı çalışmaktadır. Tabi bütün gün iş yerinde ayakta kalmak ve koşturmak da bu etkilere yardımcı olan faktörler arasındadır. Bu duruma bağlı olarak havasız kalan ayaklarda diğer bölgelere oranla daha fazla bakteri olur ve bu bakteriler açığa çıktıkça ter atmaya çalışır. Ter ve bakteri birleşimin sonunca ortaya rahatsız edici bir ayak kokusu meydana çıkar.

Ayak Kokusunu Önlemenin Yolları

Ayak kokusunu önlemenin pratik yolları vardır ve bu yollar sayesinde bu kokudan tamamen kurtulmamız mümkündür.

  • Ayaklarınızı temiz tutabilmek adına, sabun veya şampuanla, günde en az bir kere yıkamaya özen göstererek temiz tutabilirsiniz. Örneğin işe gitmeden önce veya işten geldikten sonra. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ıslak bırakmadığınızdan da emin olmalısınız, ıslak ayaklar bakterinin tekrar üreyebilmesi için mükemmel bir zemin hazırlar.
  • Ayaklarınızda çok fazla ölü deri bulunabilir ve ölü deriler ayak kokularına sebep olan etkenlerden olabilir. Bunun için bir ayak törpüsü kullanabilirsiniz. Bu sayede sert ve canınızı yakacak ayak nasırı oluşmasının önüne geçebilir ve yumuşak ayaklara sahip olabiliriz.
  • Bir çorabı üst üste giymeyin ve yanınızda yedek çorap bulundurun. Ayaklarınızın çok terlediğini düşündüğünüz anda, yeni bir çorap giyerek bakteri oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
  • Mümkünse her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Hatta iş yerinde farklı bir ayakkabı giymeniz çok yerinde olur.
  • Ayağınıza giydiğiniz çorapların naylon yerine pamuk veya yün olmasına dikkat çekin. Bu şekilde ayağınızda oluşan teri emer ve koku yapmasının önüne geçer.
  • Sıcak havalarda açık veya yazlık, hava alabilen ayakkabılar giymeye özen gösterin. Ayağınız hava alırsa, bakteri oluşmasının da önüne geçebilir.
  • Ter deodorantları kullanabilirsiniz. Ayakkabınızın içine sıkacağınız deodorantlar sayesinde terlemenin ve ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz.
  • Tüm bunları yapmadan önce, ayakkabınıza sinen kokudan kurtulmak için, kimyasal kullanmadan yıkayın ve kokulardan kurtulun.
  • Zeytinyağlı sabun kullanmakta ayak kokusunu giderebilir. Zeytinyağlı sabunun diğer faydalarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler: ayak kokusu ayak kokusu nasıl geçer ayak kokusu nasıl giderilir ayaklarda koku


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL