Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Ayak Bakım Kürleri

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Ayak Bakım Kürleri

Yazar: Ebru El ve Ayak Bakımı

Hepimiz el bakımı olan manikür yaptırmayı çok severiz, hatta bayılırız. Ancak ayakların da en az ellerimiz kadar bakıma ihtiyacı olduğunun farkında mısınız? Ayak bakımı kadından tutun erkeğe kadar neredeyse herkesin ihmal ettiği bir konudur. Düzenli ayak bakımı yaptıran kişi sayısı ne yazık ki çok azdır. Ayak bakımı yapmak isteyen kişiler ayak bakımı nasıl yapılır sorusunu sıklıkla sormaktadır.

Ayak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmeden önce ayak bakımının faydaları konusunu bilmeniz önemlidir. Düzenli olarak ayak bakımı yapmak veya yaptırmak daha yumuşak, pürüzsüz ve güzel görünen ayaklara sahip olmanızı sağlar. Gün boyunca bütün yük ayaklarımıza biner, özellikle gün boyunca ayakta durmanız gereken bir işte çalışıyorsanız. Bu durum da ayaklarda yorgunluğa, nasırlara ve çatlaklara, kötü görünüme ve kokuya neden olabilir. Ayak bakımı ayaklarınızın rahatlamasını, nasır ve çatlakların giderilmesini ve diğer faydaları sağlar. Eğer ayak bakımını kendiniz yapmak istiyorsanız sizler için evde ayak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını detaylı bir şekilde ele aldık.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Bakım Kürleri

Evde ayak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında birçok şekilde verilebilir. Öncelikle ayaklarınızın problemini öğrenmeniz gerekiyor. Ayaklarınızda nasırlar mı var? Ayaklarınız yorgun mu ya da ayaklarınız çok mu kuru? Her probleme göre evde hazırlayabileceğiniz bir ayak maskesi bulunmaktadır. Peki bu ayak maskeleri nelerdir?

Ayak Çatlaklarına Karşı Bakım Maskesi: ayak çatlaklarına karşı bakım maskesi evde bulunan malzemelerle kısa süre içerisinde hazırlayabileceğiniz oldukça etkili bir maskedir. Bu maskenin 5 malzemesi bulunmaktadır: limon, gliserin, şeker, tuz ve gül suyu. Ölçüler göz kararı şeklinde ayarlanmalıdır. Peeling formunda bir karışım elde edilmelidir. Karışım ayaklara doğrudan sürülüp bir süre bekletilebilir. Ancak bir ayak fırçası yardımıyla ayakların fırçalanması maskenin etkisini arttıracaktır.

Kuru Ayaklar İçin Ayak Maskesi: cildin her yerine uygulanabilen bu maske, ayaklarda da etkisini kanıtlamıştır. Maskeyi hazırlamak için yarım muz, yarım avokado ve 1 tatlı kaşığı bal mama kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Daha sonra bu karışım temizlenmiş ayaklara doğrudan uygulanmalı ve yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımıyla durulanmalıdır. Özellikle ayak derileriniz pul pul dökülüyorsa bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu maskenin rahatlatıcı etkisi de bulunmaktadır.

Ayak Nasırı İçin Ayak Maskesi: bu maske yıllardır ayak nasırı tedavisinde kullanılan aspirin ile yapılıyor. Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler aspirin ve sudur. Dilerseniz maskenin içine biraz zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Tüm malzemeler bir kap içinde karıştırılıp macun kıvamına getirilmelidir. Ardından bu maske özellikle nasır bulunan bölgeler başta olmak üzere tüm ayaklara sürülmelidir. Bir ponza taşı veya ayak fırçası yardımıyla dilerseniz ayaklarınızı fırçalayabilirsiniz. Ancak maskenin yeterince etki edebilmesi için mutlaka ayaklarda bekletilmelidir. Bu nedenle fırçalama işlemini en sona bırakabilirsiniz. Bu sayede ölü derilerden de kurtulursunuz.

 

Etiketler: ayak bakımı nasıl yapılır evde ayak bakımı nasıl yapılır evde pedikür nasıl yapılır pedikür nasıl yapılır evde


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL