Akneden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Akneden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Akne Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Akneler yalnızca kadınlar da değil, erkeklerde de meydana gelir ve sıklıkla akne neden olur? Akneden kurtulma yolları nelerdir? soruları sorulmaktadır. Bunlar sandığınızda daha komplike sebeplerde meydana gelen cilt sorunlarıdır ve üzülmeyin, bunlardan kurtulmanın kolay ve etkili yolları vardır. Her gözenekte sebum adı verilen bir madde üreten yağ bezeleri mevcuttur ve bu bezeler yüksek oranda sebum üreterek bu gözeneklerin tıkanmasına, dolayısıyla temizlenmesine ve oksijenle temas etmenin önüne geçer. Nefes alamayan gözenekler de zamanla, Propionibacterium acnes, daha çok bilinen adıyla akneler meydana gelir.

Akne esasen bir bakteridir ve büyüklüğüne bakacak olursak bu büyük bir bakteri sayılabilir. Vücudumuzun temel savunma sisteminin genel adı lan bağışıklık sisteminin en önemli savunma sistemini oluşturan beyaz kan hücreleri, bu bakterileri yok etmek için saldırır ve ortaya akneler çıkar. Kimi zaman bu akne vakaları diğerlerine göre çok daha büyük ve şiddetli olarak büyük sorunlar meydana gelebilir ancak bunlar nadiren görülür. Genel olarak meydana gelen akneler siyah veya sivilce şeklinde gözlemlenir. Akneye neden olan diğer etkenler arasında stres, yağlı besinler, stres ve hormon bozuklukları sıralanabilir. Akneye sahip olan kişiler sıklıkla akneden kurtulma yolları konusuna kafa yormaktadır.

Akneden Kurtulma Yolları

Akneler, insan ciltlerinde görülen en yaygın rahatsızlıklarda başı çeken, kötü görünüme sebep olan ve bazen tiksindirici olabilen bir cilt sorunudur. Akneden kurtulma yolları basit ve etkili çözümler getirebilir.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi hayatımızın hiç beklenmedik anlarında imdadımıza koşan mucizevi bir buluş sayılabilir. Kötü kokusuyla bilinen elma sirkesi doğal bir antiseptik ve tam bir bakteri yok edicidir. Bunun için bir bardak elma sirkesine üç birim su karıştırabilirsiniz. Ancak cildiniz çok hassasa bu miktarı arttırmanız tavsiye edilir aksi halde başka sorunlarla baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Cildinizde uygulamak istediğiniz noktayı önce güzelce temizleyin ve yumuşak bir bez veya pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Çok fazla bekletmeden en fazla 1 dakika içerisinde yüzünüzü suyla durulayın. Günde bir günde birkaç kez tekrarlayarak cildinizdeki tüm bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Bal ve Tarçın Kürü: Evet bu ikisi enteresan bir ikili oluyor ancak her derde deva olan ve cilt için birçok faydası bulunan bal ile buluştuğunda, cildinizdeki bakteriler için sil süpür görevi görmekte. Araştırmalar, cilde antioksidan uygulanmasının aknenin azaltılmasında benzoil peroksit ve retinoidlerden daha etkili olduğunu bulmuştur. Maskenizi yapmak için iki kaşık bal ve bir kaşık tarçını macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Yüzünüzü temizleyin ve maskenizi uygulamaya başlayın. Bu şekilde 20dk kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın ve hazırsınız.

Aloe Vera: Aloe veranın çoğu cilt rahatsızlıkları ve kremlerin etkin maddeleri olarak kullanıldığını bilmeyen kalmamıştır artık. İyileştirici özelliklerinden ötürü yanık ve iltihap tedavilerinde de kullanılan, yaygın bir organik bileşen sahibi olan aloe vera yaprağını bir kaşık yardımı ile ezerek yüzünüze uygulayın. Bunu günde 1-2 kez yapmanız etkili bir tedavi yöntemidir.

Zeytinyağlı sabun: akneden kurtulma yolları arasında son olarak zeytinyağlı sabun gösterilebilir. Düzenli kullanımda zeytinyağlı sabunun akneleri kuruttuğu kanıtlanmıştır.

Etiketler: akne nasıl geçer akneden kurtulma yolları çenede sivilce sivilce maskesi sivilce nasıl geçer yanakta sivilce yüzde sivilce


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL