AFT Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

AFT Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

AFT Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

AFT nedir ve tedavisi nasıldır? Aslında hepimiz bir kez AFT vakası geçirmişizdir. Acılı ve sancılı bir durum olan AFT, yemeyi içmeyi yaşayan kişiye zehir eder. Halk arasında ağız yaraları ya da pamukçuk ismiyle de bilinen AFT, ağzın sıcaktan dolayı yanması, vitamin eksikliği ve diş teli gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Bu durumu yaşayan kişiler sıklıkla AFT nedir ve tedavisi nasıldır diye sormaktadır.

AFT olarak adlandırılan ağız yaraları kendi arasında 3’e ayrılmaktadır. Bu yaralar ağrılı olup olmadığı, çapı ve rengi gibi etkenlerden dolayı ayrılmaktadır. İşte AFT türleri:

Minör AFT: en yaygın görülen AFT türü olan minör AFT, genellikle 1 cm’den küçüktür ve ağrı türü orta şiddetli olarak adlandırılır. Ağız içinde 1 adet ya da birden fazla olacak şekilde görülebilir. Genellikle kendinden iyileşir.

Major AFT: majör AFT, minör AFT’ye göre daha az sıklıkla görülür. Çapları genellikle 1 cm’den büyüktür. Renkleri gri veya beyaz olabilir. Orta ile yüksek ağrılı olarak değerlendirilen bu AFT türleri genellikle kendi kendine iyileşir. Ancak iyileşirken iz bırakabilir. Boğaz kısmında da oluşabilen bu ağız yarası türü, yutma zorluğu yaşatabilir. Majör AFT türüne nadir olarak ateş ve halsizlik eşlik edebilir.

Herpetiform AFT: 2 cm’den büyük olan bu AFT türü çok nadir görülür. Yüksek acılı olarak tabir edilen herpetiform AFT, genellikle kendi kendine iyileşir. 30 gün içinde iyileşmemesi durumunda bir uzmana başvurulması tavsiye edilir. Renkleri genellikle gridir. Daha çok ileri yaşlarda ki kişilerde görülmektedir.

AFT Tedavisi

AFT türleri genellikle kendi kendine iyileşmektedir. Ancak tekrarlayan ve uzun süre geçse de iyileşmeyen AFT türlerine sahipseniz mutlaka bir uzmana danışmanız tavsiye edilir. İyileşmeyen AFT yaraları ciddi bir hastalığın veya vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Bu tür yaralar genellikle herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak acının dayanılmaz olduğu durumlarda uygulanacak AFT tedavisi türleri bulunmaktadır.

Yarım çay bardağı suya bir çay kaşığı tuz atılarak bu su ile gargara yapılabilir. Tuzlu su ağızda ki AFT’ye neden olan zararlı bakterileri öldürür ve acının dinmesine neden olur. Ancak tuzlu su ağızı yakabilir, çocuklarda uygulanmaması tavsiye edilir. Sarımsak kürü de AFT yaralarına iyi gelebilir. Aft yaranızın üzerine sürdüğünüz bir parça sarımsak ağrınıza ve acınıza iyi gelecektir. Sarımsak bir antioksidan olduğundan zararlı bakterileri öldürecektir. Eczacınızdan veya hekiminizden alacağınız bir ağız içi krem ile de AFT tedavisi uygulayabilirsiniz.

AFT ağız yaralarına sahip olan kişilerin kızarmış, sert yiyecekler ve aşırı baharat tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bu tür yiyecekler yaranın azmasına ve çoğalmasına neden olur. Ayrıca bir ağız yarasına sahipseniz bol su içmelisiniz. Ayrıca B12 içeren yiyecekler tüketmek ve besin takviyesi almak yaranızın kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar.

 

“Sırtta Oluşan Sivilceler” konulu makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: aft aft nedir aft nedir ve tedavisi nasıldır aft tedavisi ağız yarası


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL