Adaçayının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Yazar: Ebru Genel

Çok eski zamanlardan beri hayatımızda olan adaçayının cilde ve saça faydaları nelerdir? Bir zamanlar baharat olarak bile kullandığımız ada çayı, aynı zamanda yemeklerin yanında servis edilebilen bir yiyecektir. Ülkemizde çok yaygın olmasa da ada çayının kurutulmuş yaprakları, işlenmiş etlere ve çorbalara eklenebilir. Antiseptik özelliği olan ada çayı, iltihapları doğal yollardan yok etmek için kullanılır. Günümüzde doğal tedavilerin önemi eskiye oranla çok daha önemli bir rol oynuyor. Adaçayının cilde ve saça faydaları nelerdir öğrenmeye hazır olun.

 

1-    Yaşlanmayı Engeller

Adaçayı, antioksidan bakımından zengin bir bitkidir, bu sayede cilt için faydalı bileşenlere sahiptir. Yaşlılığın ilk belirtilerinden olan ince çizgiler, yaşlılık lekeleri ve bu gibi yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Cilt hücrelerinde zarar veren ve cildin erken yaşlanmasına sebep olan serbest radikalleri yok ederek gözle görülür bir iyileşme sağlar. Serbest radikaller cildinize saldırır ve bu yaşlanma sürecini hızlandırır. Adaçayının cilde ve saça faydaları nelerdir sorusunun göze çarpan en etkili cevabı, bu faydasıdır. Yüz kırışıklıklarını en aza indirmek, kalsiyum ve A vitamini ile beslemek için adaçayının mucizevi etkilerinden faydalanabilirsiniz.

 

2-    Yağlı Ciltleri Yatıştırır

Yağlı ciltlerin en büyük özelliği, kontrolsüz sebum üretimidir. Bir toner görevi gören adaçayı, bu sebum üretimini kontrol altına almanızı ve cildinizi yatıştırmanıza yardımcı olur. Yaklaşık bir litrenin ¼ kadar suda adaçayını kaynatın, soğumasını bekleyin ve cildinize sürün. 30 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüz yıkayın ve farkı görün.

3-    Cilt Sorunlarının Tedavisi

Eşsiz bir antibakteriyel olan adaçayı, ciltte meydana gelen enfeksiyonları yatıştırmasının yanında, oluşmasının da önüne geçer. Ciltte meydana gelen egzama ve sedef hastalığının semptomlarını yatıştırıcı bir özelliği vardır. Ayrıca akne ve sivilce gibi enfeksiyon bazlı cilt hastalıklarının da tedavisinde etkili olur.

 

4-    Saç Dökülmesini Engelleme

Adaçayının saç dökülmesini engellediği yeni bir keşif değil. Eski zamanlardan beri tedavi yöntemi olarak kullanılmakta. Özellikle erkeklerde meydana gelen kellik tedavisinde etkili bir redüktaz bileşiğine sahiptir. Adaçayından elde edilen uçucu yağları, biberiye ve nane yağları ile karıştırarak zeytinyağı ile seyrelttikten sonra 3-4 damla uygulamanız yeterli olacaktır.

 

5-    Parlak Saçlar

Adaçayının cilde ve saça faydaları

Saçlarınızı adaçayı ile durulayarak parlaklık kazandırabilirsiniz. Bir çorba kaşığı kurutulmuş ada çayını kaynatın ve saçınıza uygulayın. Bu, aynı zamanda kepek oluşumuna da yok edecektir.

 

6-    Saçların Hızlı Uzamasını Sağlar

Adaçayının cilde ve saça faydaları

 Adaçayı ve biberiye yağlarının karışımı ile saç telleriniz hacim kazanır, parlaklaşır ve kökleri kalınlaşır. Kafa derisindeki kan dolaşımını dengelediği için saçların beslenmesini sağlar, hızlı büyümeye teşvik eder ve dökülmesini engeller.

 

7-    Saç Rengini Koyulaştırır

Adaçayının cilde ve saça faydaları

Adaçayı, saç rengini koyulaştırmak ve yoğunlaştırmak için kullanılabilir. Tek yapmanız gereken, duşta saçınızı şampuanladıktan sonra adaçayı ile durulamak. Taze adaçayının yapraklarının, doğal rengini yitirmiş saçların rengini koyulaştırmak için kullanılır. Kahverengi ve siyah saç renkleri pigment kazanır ve parlaklaştırır.

 

8-    Adaçayı Losyonu

Adaçayının cilde ve saça faydaları

Sage, saçınızı yönetilebilir hale getirmek ve dokusunu iyileştirmek için bir sabitleme losyonu hazırlamak için kullanılabilir. Bir avuç adaçayı yaprağını eşit miktarda biberiye ile birleştirin. Yaklaşık 6 tutam adaçayını suda kaynatın ve 3 dakika pişirin. 3 saat demlenmesine izin verin ve şekillendirmeden önce bu karışımla saçınıza masaj yapın.

 

Etiketler: adaçayı adaçayı zayıflatır mı adaçayının faydaları adaçayının saça faydaları adaçayının saça ve cilde faydaları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL